Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

При членство в еврозоната богатството ни ще се увеличи

Румен Гълъбинов
Снимка: БНР - Ани Петрова

Доколко предложения от президента Румен Радев референдум за еврото е целенасочен саботаж за приемането на страната ни в еврозоната? Според икономиста Румен Гълъбинов Българи отговаря изцяло на всички Маастрихтски критерии за инфлацията, лихвените проценти, бюджетния дефицит и нивото на дълга спрямо държавното управление към брутния вътрешен продукт. 

По думите му това ниво дори е два пъти по-ниско от критерия от 60%. Според икономиста България има и двойно по-голям икономически растеж за миналата година, отколкото средния за държавите в еврозоната. 

"Така че след като отговаряме на тези критерии, мисля, че предстои това да бъде потвърдено в конвергентните доклади на Европейската комисия и Европейската централна банка и да евентуално да ни бъде указана точна дата, която е доста вероятно да бъде 1 януари 2026 година", посочи Гълъбинов в програма "Точно днес" на Радио Пловдив. 

Той смята, че искането за референдум на президента Румен Радев не може да промени макроикономическите показатели на страната, а приема в еврозоната е по-скоро правна процедура. 

"Преди години Конституционният съд се произнесе по подобен казус. Така че може би и сега ще има нужда от по-специализирано тълкуване на тази материя и в рамките на следващите месеци да се получи отговор за българското общество.  Но като икономист не виждам някакво непосредствено въздействие към икономиката на България и взаимоотношението за членство в еврозоната", подчерта Гълъбинов.

Според него предимствата за влизане в еврозоната са очевидни и българите не трябва да бъдат предубедени. По думите му хората, които пътуват виждат какъв е стандартът на живот на държавите-членки на еврозоната, а също каква е тяхната покупателна способност и благоденствие като доходи. 

"Всеки може да си направи извода, че те са в челото на класациите в Евросъюза като богатство и начин на живот. Мисля, че едва ли непрекъснато трябва да даваме доводи статистически, за да може хората да се убедят, че тук не правим погрешен избор, а по-скоро това е една инвестиция за бъдещето на българското общество в един по-добър начин на живот", посочи икономистът. Той допълни, че като цяло богатството на населението и държавата ни ще се увеличи в бъдеще при членство в еврозоната. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Шуменският хищник е в стрес, може да има нетипично поведение

Сериозни притеснения предизвика голям черен хищник в Шумен, който беше изтървано от частен дом и се намира в района на Шуменското плато. От полицията в Шумен казаха днес на пресконференция, че е повикан служител от Зоологическата градина във Варна, който да приспи хищника. Има и създаден специален щаб, а от полицията допълват, че има реална..

публикувано на 20.06.25 в 17:01

Подвеждащи "примери" за ръст на цени внасят излишно напрежение

Икономистът и финансист Юлиан Войнов коментира следващите стъпки към приемането на еврото от догодина, както и страховете на хората от растящите цени, потвърдени и от директора на НАП Румен Спецов. Решението на финансовите министри от еврозоната, които насърчиха България да стане неин член, показва, че до края на процедурата на 8 юли, няма да..

публикувано на 20.06.25 в 16:42
Проф. Ивайло Старибратов

Задачите от НВО по математика за 7 клас бяха стандартни

Задачите, които днес учениците решаваха на Националното външно оценяване по математика са почти стандартни, няма нещо, което би притеснило децата. Това е мнението на проф. Ивайло Старибратов, преподавател по математика в пловдивския филиал на Техническия университет.   Според него тестът, като трудност по шестобалната система, е бил някъде около..

публикувано на 20.06.25 в 16:09
Димитър Зоров

Задържаме цените на млечните продукти, поскъпването е с до 2%

Поскъпване на сиренето, яйцата, хляба, месото и минералната вода, отчитат от НАП, КЗК и КЗП, които подеха кампания за борба със спекулата на прага на еврозоната. На фокус през следващите дни е и Законът за агрохранителната верига, чиято цел е да сложи ред в пазара и да защити труда на производителите. Той вече е качен за обществено обсъждане. Ще..

публикувано на 20.06.25 в 11:11

Месец на фармацевтичната грижа извън аптеката

В навечерието на Деня на фармацевта -24 юни, Еньовден, Семейните фармацевти обединяват пет града в национално бягане за здраве. Най-мащабни се очакват проявите в Пловдив и в Бургас на 21 юни. Споделен градско  бягане в един и същ час и ден ще има и в София Варна и Плевен. В програма "Точно днес" магистър – фармацевт Анелия Найеднова от..

публикувано на 20.06.25 в 09:00