До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите.
Какви са тенденциите за развитие на работната сила у нас? Интервю по темата на Антоанета Петричанска с проф. д-р Кремена Борисова-Маринова от Института за изследване на човека и населението при БАН.
Професор Борисова обясни, че младите хора, на които предстои да влязат на пазара на труда, са по-малко от тези, които ще излязат от него.
„Във всички случаи - остаряването на населението и работната сила е факт. Очивдно, че влизащите на пазара на труда, са по-малко от излизащите от него. Затова трябва да се използват всички ресурси за смекчаване на застаряването на работната сила. Има достатъчно ресурси, има хора, които не работят, а са здрави. Има възможности да се създадат условия за труд и за хората с увреждания“, каза още професор Борисова.
Според нея трябва да се мисли за детайлно изследване на пазара на труда, които да дадат и конкретните отговори на обезпокоителните тенденции.
„Би трябвало да се обърне внимание на заболеваемостта и смъртността сред хората в трудоспособна възраст у нас. Това са остри проблеми за страната, тъй като България има най-висока смъртност сред страните от ЕС. Това може да спре загубата на хора. Друга възможност е младите, които завършват тук, но заминават да работят в чужбина. Това е също загуба за пазара на труда. По този въпрос също трябва да се помисли, каза още професор Борисова.
Тя е категорична, че пенсионната система има проблеми и те се изострят.
Цялото интервю с професор д-р Кремена Борисова-Маринова можете да чуете в звуковия файл.
Поскъпване на сиренето, яйцата, хляба, месото и минералната вода, отчитат от НАП, КЗК и КЗП, които подеха кампания за борба със спекулата на прага на еврозоната. На фокус през следващите дни е и Законът за агрохранителната верига, чиято цел е да сложи ред в пазара и да защити труда на производителите. Той вече е качен за обществено обсъждане. Ще..
В навечерието на Деня на фармацевта -24 юни, Еньовден, Семейните фармацевти обединяват пет града в национално бягане за здраве. Най-мащабни се очакват проявите в Пловдив и в Бургас на 21 юни. Споделен градско бягане в един и същ час и ден ще има и в София Варна и Плевен. В програма "Точно днес" магистър – фармацевт Анелия Найеднова от..
Позитивните оценки на евроинституциите за готовността на България да въведе еврото съжителстват с предпазливост от българското финансово министерство при представянето на обичайните месечни данни за изпълнение на бюджета. На това обръща внимание бившият депутат от „Демократична България“ Владислав Панев. Обичайно МФ публикува предварителни данни..
Народното събрание обсъжда на второ четене Закона за личния фалит. България остава единствената страна в Европейския съюз без правна уредба за несъстоятелност на физически лица. Законопроектът е внесен от Министерския съвет, „Продължаваме промяната“ и „БСП – Обединена левица“, и беше приет на първо четене през април. Според Богомил Николов от..
Прекратяването на ядрената програма на Иран може да се случи само след споразумение между Великите сили. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив бившият служебен военен министър и експерт доц. Велизар Шаламанов. Според него това е непредсказуемо заради три големи фактора. "Първо, САЩ да не бъдат принудени да се намесят, тъй..