Археологията е наука, която ни връща в миналото – но за да стигнем до това минало, трябва да спазваме строги правила, казват организаторите на новата изложба в Регионален археологически музей – Пловдив. На 17 май 2024 г. ще бъде открито четвъртото издание на изложбата „Открития“, която по традиция представя най-интересните резултати от археологическите проучвания, проведени от екипа на музея през изминалия сезон.
Тазгодишната изложба е със специална подтема – „Археологията и законът“, и предлага на посетителите възможността не само да видят новооткрити артефакти, но и да надникнат в регламентирания и отговорен процес зад всяко истинско археологическо откритие.
Какво означава да направиш откритие по правилата?
Какво се случва преди първия удар с мистрията?
Кой има право да копае и при какви условия?
На тези въпроси ще даде отговор новата експозиция, която представя законовата рамка и реда, по който се извършват археологическите проучвания – от издаването на разрешения за проучване до опазването на обектите и резултатите от тях. Обръща се внимание и на една от най-големите заплахи за културното наследство – иманярството. Посетителите ще разберат защо разрушаването на археологически обекти не е просто незаконно, но и непоправимо.
Сред находките, които ще бъдат представени публично за първи път, е и изключително интересен артефакт – главата на градската богиня на Филипопол, открита при спасителни археологически проучвания в Епископската базилика. Тя е символично и буквално лице на античния град и един от най-впечатляващите резултати от археологическия сезон 2024.
С тази изложба екипът на музея си поставя за цел да покаже, че археологията не е просто копаене – тя е внимателно регламентирана дейност с ясни правила, подлежаща на контрол. Посетителите ще видят не само откритията от археологическия сезон 2024, но и какво е нужно, за да бъде направено едно откритие – по правилата.
Казват, че Чехия се състои от три неща – пиво, хокей и Швейк. Е, ако говорим само за последните стотина години - не бих пропуснал Милош Форман, Вацлав Хавел, Карел Чапек, Пражката пролет, „Харта 77”, розовият руски танк на Давид Черни, наденичките от месо или русите чешки divky. Но дори да разширим по този начин списъка, ще видим, че всички тези..
Една от легендите в българската естрада – Мими Иванова, ще зарадва жителите и гостите на Пловдив с голям юбилеен концерт по повод 55 години творческа дейност. Събитието „Всички обичат Мими“ вече имаше своята голяма премиера на 9 април в първа зала на НДК – София. Поради големия успех и интерес, певицата и екипът й, решиха спектакъла да гостува и в..
"Пловдив чете" организира среща разговор с Иван Кулеков за новата му книга „ Имаме земя, имаме вода и си правим кал “. Кога: 19 юни (четвъртък) В колко: 17:30 ч. Къде: Народна библиотека „Иван Вазов“ – Конферентна зала Модератор ще бъде Красимир Лозанов, редактор на сборника, издание на Жанет 45. Георги Каприев: „Иван Кулеков..
Среща разговор с писателя Георги Господинов за книгата му „Градинарят и смъртта“ ще се проведе тази вечер в „Конюшните на царя“. Организаторите от феста „Пловдив чете“ обещават тих, но дълбок човешки разговор за миналото, за думите и за градините, които носим. Модератори на срещата ще бъдат Невена Дишлиева-Кръстева и Цветелина Драганова. Четири..
Къща музей „Иван Вазов“ – Сопот е домакин на Втората национална конференция на тема „Къщите музеи – пазители на паметта за великите българи“ под патронажа на президента на Република България Румен Радев. Форумът ще се проведе на 19 и 20 юни и е посветен на 175 години от рождението на Иван Вазов и 90 години къща музей „Иван Вазов“ – Сопот...