Световнопризнатият специалист по естествена история сър Дейвид Атънбъро, посветил целия си живот в изследване и любов към природата, казва:
"Най-важното място на Земята не е на сушата..."
И днес, на преклонна възраст думите му продължават мисията още от дете - в грижа за природата, а гласът и лицето му се превръщат в запазена марка на любовта към всичко живо покрай нас.
На осми юни, когато отбелязваме Световният ден на океана, отново си припомняме заветите му - "Спасим ли морето, спасяваме света, спасяваме себе си."
Океаните, всички знаем са ключови за живота на Земята, тъй като произвеждат около 50% от кислорода на планетата, абсорбират значителна част от въглеродния диоксид и са дом на милиони морски видове. Но са застрашени от замърсяване, прекомерен риболов, климатични промени и загуба на местообитания.
За важността на този ден, и още за предизвикателствата пред, които са изправени българските океанолози, събеседник и специален гост в неделния ефир бе доц. д-р Преслав Пеев – заместник-директор по международна дейност и връзки с обществото, ръководител на департамента "Морска геология и археология" в Институт по океанология – БАН.
Като ръководител и участник в десетки научно-изследователски проекти в областта на морските изследвания, научните му интереси са в областта на геоархеологията, потъналите археологически ландшафти, брегова археология, културно-историческо наследство, като туристически ресурс. Гост-професор е по подводна археология и в Института за археологически науки към Виенския унивреситет.
Пътувайки в дълбините на океана, попитахме неделният ни гост дали споделя мнението, че действително най-важното място на Земята не е на сушата,
„Категорично да!“ отговори той и допълни още:
„Причините са много! Първо, самият живот на планетата Земя възниква във водните условия на океана, така или иначе. И нещо изключително важно, което споделяме ние, всички хора, които се занимаваме с морска наука, е че огромната част от кислорода, който се произвежда от растителността, не е от от влажните екваториални тропически гори, а всъщност идва от зелените водорасли от Световния океан.
Че трябва да го пазим океана, така както пазим всяка една част на природата, но от друга гледна точка с увеличаващото се население на планетата Земя непрекъснато, учените все повече се обръщат към океана освен като източник на енергия и т.н., но също така и като източник на задоволяване за в бъдеще на огромните нужди от храна за населението. Тъй като на практика в Световния океан има неограничени количества подобни ресурси.“
Океанът за доц.Пеев е безкрайната свобода, а бъдещето се състои точно в това - да го пазим!Доц. д-р Преслав Пеев бе наш гост в ефира на Радио Пловдив, предаването Клуб "Неделя". Цялото интервю е достъпно в прикачения звуков файл.
На 14 юни, от 11 часа, в НБ "Иван Вазов", конферентна зала, с вход свободен, филмът „Повелителите на конете“ ще бъде представен пред пловдивската публика. Той е част от историческата поредица "Древната цивилизация". "Този филм е изключително важен. Той излиза благодарение на всички българи, които подпомогнаха каузата, всички които дойдоха..
Доц. д-р Владимир Бозуков е ръководител на Секция „Палеоботаника и поленов анализ“ в Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН, активен популяризатор на науката, който гостува отново в Регионален Придоронаучен музей -Пловдив с интригуваща лекция на „Загадките на палеоботаниката“. Събитието ще се състои на 13.06.2025 (петък) в..
Зорница Петрова е силно емоционален изпълнител, с божествен глас и страст към латино танците. Тя не спира да усъвършенства себе си, да предава наученото на талантливите деца и да твори със сърце авторска музика. „Написах "Лети" през 2024 година като всяка дума е преживяна и излиза от сърцето ми. Срамувах се да я покажа на Щерион Пилидов,..
Диалогът между родители и тийнейджъри, винаги, е бил предизвикателство. За психолозите и фамилни терапевти Наталия Николова и Милена Ненкова, от фондация „Същност“, темата е особено близка. Преди 15 години, те преминават през процес, който ги кара да си зададат въпроса : „Какво би било, ако знаехме всички тези неща по-рано?”. В работата с..
Вечер на вдъхновение, музика и споделеност ви очаква в Регионален исторически музей – Пловдив, в събота на 14 юни, от 18.30 часа, зала „Съединение“. Концертът „Елате, синове на изкуството“ е с вход свободен. Камерният ансамбъл към Българската асоциация по музикотерапия прави този специален концерт, посветен на включването на хора в..