"Самите условия в тях ми дават повод да кажа, че е позор за всички българи, че сме допуснали това да се случва през 21 век в България", подчерта Гьоков.
Той обаче уточни, че според Закона за социалните услуги, това не са домове за възрастни хора или за хора с увреждания, а по-скоро са маскирани като нещо друго, като стаи за гости, стаи, отдавани под наем.
"Но там се извършва друга дейност – „грижи“ за хора с увреждания или за стари хора. След като те нямат лиценз или работят без лиценз или регистрация, това не дава възможност на тези, които са призвани да проверяват качеството на социалните услуги, т.е. Агенцията за качество на социалните услуги (АКСУ), да им извършват проверка. На всички, които следят тази тема е ясно, че тези домове, както е случая в Ягода, не са единичен случай. Два дни по-късно гръмна и друг нерегламентиран дом в Говедарци. Миналата година имаше загинали в Банкя при пожар, преди две години пък загинаха 9 души във варненското село Рояк, 8 жертви имаше също във варненско и т.н.", припомни бившият социален министър.
Той посочи, че според проверяващите доскоро тези домове са имали лицензи, правени са им проверки, констатирани са нарушения и са им направени предписания, които те не желаят да отстранят. Затова те са излезли от регистрите и са започнали да действат нерегламентирано, защото така се печелят повече пари.
Според Гьоков е необходимо да се следи развитието на подобни случаи, за да има информацията какво се случва с виновните, превантивна функция.
По думите му и в момента законодателството се нарушава, като един от примерите е съжителството на възрастни хора, такива с физически увреждания, с психични заболявания и деменция, което е абсолютно недопустимо. Тези лоши практики не могат да се спрат, защото се печелят пари оттам и, защото държавата не е влагала необходимия ресурс в решаването на въпроса. Недостатъчният контрол и регулация от страна на контролните органи е проблем и позволява да се генерират такива лоши практики, които не само остават без последствия, но и продължават.
"Надявам се този случай да не е само медиен шум, а да продължи до края. Дано този път съвместната работа между трите ведомства – социалното министерство, прокуратурата, съдебната власт и МВР да стигнат до някакви решения", коментира Гьоков.
Чуйте повече в звуковия файл.
Как бе допуснато да съществуват „домове на ужасите“, където възрастни хора са оставяни гладни, упоявани, дори връзвани за леглата? Как да се подобри социалната грижа за тях и какво трябва да се промени у нас като общество, за да не се допускат подобни ужаси – опит за обяснение и варианти за решение представя в разговора по Радио Пловдив бившият..
От следващата седмица започват ремонтните дейности по възстановяването на пътя Кричим- Девин, който пропадна в средата на май. Очаква се възстановяването да завърши до няколко месеца. „ Вече е избрана фирмата-изпълнител и след одобряването на проекта тя ще стартира дейностите по възстановяването на трасето “ – заяви в интервю за..
На извънредно заседание тази вечер Общинският съвет на Перущица ще обсъжда подготвяното изграждане на съоръжение за преработка на износени автомобилни гуми. Фирма „Еколайф 2014“ ЕООД е внесла проекта си в РИОСВ Пловдив за одобрение. Ганка Йосифова, управител на „Еколайф 2014“ ЕООД, обясни пред Радио Пловдив, че процесът на обработка на..
Българска асоциация по рециклиране изпрати отворено писмо до медиите, в което се противопоставя на позицията, изразена от бившия финансов министър и съпредседател на „Продължаваме промяната“ Асен Василев. Заедно с представители на Камарата на инсталаторите в България, вчера в Пловдив Василев предупреди, че цените на електро и електронните уреди..
Доц. Теодора Пенева от Института за икономически изследвания към БАН, чиято сфера на изследване е социалната политика, коментира в програма "Точно днес" поредния случай, в който България се срамува от отношението си към бедни, болни и изоставени. Според нея в този случай на първо място трябва да се посочат пропуските в управлението и конторола,..