В сряда запазваме внимание към важните финансови новини на седмицата, преди да настъпят празниците. Говорим за готовността да влезем в еврозоната от 1 януари 2026, за митата, които Тръмп налага и за очакванията за ЕС, свързани с този финансов механизъм, ползван активно от САЩ - коментар на финансовия анализатор Цветослав Цачев.
За втория вот на недоверие към кабинета говорим с политолога Любомир Стефанов, с него ще анализираме и политиките на ДПС-ДПС, както и появата на новите парии "България може" и "Непокорна България".
"След 30 години" се казва голямата сборна изложба, която се открива точно днес в галерия "Резонанс". За художниците и темата говорим с изкуствоведа Диана Папазова.
Близо 100 ученици от 22 гимназии от цялата страна са в Пловдив за участие в националните състезания на професионалните гимназии по дизайн и мода. За състезанието и целите говорим с Емилия Петаларева, директор на Професионалната гимназия по облекло "Ана Май"-Пловдив.
Яница Марова ще чуем с репортаж от Бачковския манастир, където се подготвят за Възкресение Христово, там тече монтаж на новата фиала в двора на светата обител, дарена от християни от Велинград.
"Добро утро, ден!" през тази седмица е с разговора на Паолина Комсалова с теолога доц. Адриана Любенова от ПУ.
]]>МВР предлага полицаи с цивилни коли да спират шофьори за проверка. Предлага се и възможност за плащане на глоби на пътя, веднага след установяване на нарушението. Защо се появява усещането за дежавю? Връщаме ли се към мутренските години – средата на 90-те, когато по пътищата вилнееха магистрални банди и прилагаха насилие? Как да спрем безумната война по пътищата на България? Темата коментираме с бившия министър на вътрешните работи Иван Демерджиев.
България откри активния сезон по градозащита. Това стана офицално на регионалния команден пункт край пловдивското село Голям чардак, където бе обявено, че Агенцията за борба с градушките е готова за капризите на времето. Репортажът по темата е на Севдалин Палаузов.
Защо въпреки трайния недостиг на кадри, работодателите у нас почти не наемат нови работници и служители? За ситуацията на пазара на труда с прогноза за тенденциите до края на това лято ще говорим с Надя Василева, председател на Българската конфедерация по заетостта.
И още:
Затворената от 17 години Зоологическа градина в Пловдив посреща тази вечер любопитни зрители. „Зоопарк Пловдив – мечти и реалности за бъдещето“ е надсловът на първото информационно събитие, което започва в 18,30 часа пред зоологическата градина. За тази проява и за плановете за създаване на модерен зоопарк в Пловдив ще говирим с Венцеслав Петков, директор на Общинското предприятие "Зоологическа градина - Пловдив".
С известния историк и археолог проф. Николай Овчаров ще коментираме неговото мащабно изследване върху историята и културата на Средновековна България. То носи заглавието „Аристокрацията на Второто българско царство“.
Ако винаги сте мечтали да станете актьори и сте искали да стъпите на сцена, но не сте имали тази възможност – днес е Вашият звезден час! :)
"Кастинг за любители на театралното изкуство" е събитието на което ще Ви поканим заедно със Сердар Чалъшкан - председател на НЧ "Кемал Ататюрк" и жестомимичния преводач Мария Зайкова.
Те са и организатори, и ще споделят с нас за идеята на този проект. Кастингът е с вход свободен и ще се проведе на 27-април, в читалището. Как и кой може да участва - предстои да разберем минути след 13:30.
Поставяме и важни екологични въпроси със Супер стем преподавателя по природи науки, "Агент на промяната" и носител на най-високото отличие в сферата на образованието Станислава Йорданова.
"Сърце за засаждане" е проекта, в който с усмивка, знания и сърце въвлича учениците си от научния клуб, койт води, и в който вдъхват нов живот на старата хартия, превръщайки я в сърца за засаждане.
Каква е тайната да посадиш знания в детските умове и да провокираш мисленето на подрастващите към по-зелен свят и околна среда, разказва самата Станислава Йорданова.
Бъдете с нас! Заочваме в 13:00!
]]>Пътищата с тяхното лошо качество и шофьорите с нашето самочувствие, агресия или опасна плахост - картинката на риска да се пътува в България. И тревогата, че всяка трагедия е поредна, всички мерки са предстоящи, всички провали са чужди...
Ще говорим за тази поредица от несполучливи опити да се справим със себе си с Красимир Георгиев – председател на УС на Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България.
Лятото и градушките и хората, които ни бранят от тях, е друга тема в предаването. С анонса, че от полигона край село Голям чардак във вторник се открива сезонът за борба с твърде скъпото за земеделците природно явление, ще разговаряме с Валентина Васильонова от КНСБ. Реши ли се проблемът със заплатите на хората, работещи в сектора?
Математика срещу чужди езици - има ли такава битка и кой ще я спечили? С този въпрос ще е интервюто с преподавателя по английски език от ЕГ "Пловдив" Борис Петров. Миналата седмица той изпрати отворено писмо до министъра на образованието, за да обясни колко погрешно е да се намалява хорариума по чужд език в училище.
Великденският концерт на Държавна опера Пловдив ще представим в зона "Култура" в разговор с музикалния директор на операта Диян Чобанов.
А в "Добро утро, ден" още от споделеното от доцента по теология Адрияна Любенова във втория ден на Страстната седмица.
]]>За опасностите по пътища и зоните за паркиране говорим в първия ден от новата седмица. За чистотата и нейната липса - също. Около този периметър са темите и разговорите в следобедната програма "Ден след ден" на 14 април.
Започваме с мерките, които подготвя общината, за да ограничи паркирането на автомобили в центъра на града и отиваме към широките граници на застрояването в Пловдив. По този маршрут, с кмета Костадин Димитров, ни води колегата Емил Костов.
От зам.-областния управител инж. Атанас Ташков разбираме повече и за резултатите от мерките за ограничаване на катастрофите след първото за годината заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата.
За проблема с чистотата в Пазарджик ще говори кметът Петър Куленски. От него очакваме информация за създаването на ново общинско предприятие.
]]>Днес си говорим за книгата на психолога и регресионен терапевт Яна Аврамова-Атанасова – „Дарбата на душата“. Тя я представя, утре, в Пловдив. Очаквайте, след 14 часа.
В рубриката „Орисници“, посоката е усещането за свобода във връзката.
Рубриката „Предразсъдъци и следразсъдъци“, с Жоро Пеев, е след 14.30 по традиция.
Започва Страстната седмица за православните християни, наречена още Седмицата на страданията. Всеки ден от тази седмица се нарича Велик. Тя е последната от Великденския пост и на всеки един ден от нея се извършват специални служби от църквата. С богослова доцент Мариян Стоядинов ще говорим за символите и християнската традиция, за вярата и смирението днес.
В понеделник до 9.30 - теми с продължение.
- След седмицата на гняв и протести срещу войната по пътищата, невинните жертви и безхаберието на институциите - как пловдивчани и местната власт коментират ситуацията, какво може и какво ще се направи в Пловдив - репортаж на Живка Танчева.
- Как се оказва първа помощ на бебета и малки деца, как да се реагира при ситуации, застрашаващи здравето и живота на най-малките ще питаме д-р Борислав Дренски – неонатолог от екипа на УСБАЛАГ "Селена".
-В минутите за култура ви срещаме с Иван Спасов, продуцент на филма "Жестокият път“- хроника на един велик български момент, видян през призмата на истината, колкото и болезнена да е тя. Документалната лента разказва за изкачването на първенеца на планетата Еверест през 1984 година по най-смъртоносния маршрут, неизминат от никого до тогава и от никого след това и тайните, пазени до днес.
- Точно днес в ефира, посрещаме и двамата пловдивчани, които бяха част от експедицията на проф. д-р Христо Пимпирев на ледения континент Антарктида. За пътуването, преживянато и завръщането ще ни разкаже Кристиан Владов, главен уредник в Придонаучния музей в Пловдив.
Именик и професор са днешните гости в Клуб "Неделя“!
В първия час на предаването ще ви срещнем с Ясен Петров – един човек, отдаден на футбола и семейството с цялото си сърце и душа. Очакваме той да ни доближи повече до себе си, за да разберем на кого е кръстен, какво най-много го радва и натъжава в живота. Ще отворим дума за живота и традициите в Китай, където до неотдавна работеше като треньор. Както и отговорите на още много въпроси, сред които как след като е имал подписан договор с ЦСКА изведнъж става футболист на „Левски“.
След него на горещия стол в студиото ще седне проф. Анастас Славчев – концентриращия пианист, утвърден маестро на пианото и камерната музика не само в България, който след малко повече от месец ще навърши 80 години. Ще чуем любопитни истории за детството и неговото първо пиано, за магията на музиката, учителите и учениците, за днешните емоции и страсти, вълнуващи го и определящи ежедневието му.
Слушайте ни, и днес започваме веднага след новините в 16 часа.
С Анна Йовкова коментираме темата за косите на момата и жената, в българската традиция. Пролетният цикъл от празници е свързан с женската енергия.
С родовия терапевт Аида Марковска си говорим за нова книга, свързана с рода и семейството. Този път историите са приказни.
От „Алпийски клуб Пловдив“, ни канят на едно по-различно отбелязване на празника. Днес от 10 часа е събитието им „Катерене за всеки“. Вход свободен. Десислава Георгиева ни гостува.
Бъдете с нас, за да ви е по-цветно и празнично на душата.
Започваме, след новините в 7 сутринта.
През тази седмица в "Добро утро, ден!" разговаряме с актьора Тодор Дърлянов от Драматичен театър - Пловдив. Той е заместник - административен директор на трупата. В интервюто - от къде идва фамилията му и за разходките в чужбина, за младите хора и избора им да посещават спектаклите на нашия театър.
Актьорът казва, че този сезон е натоварен, защото освен в театъра, ще играе и в мюзикъла "Продуцентите", на 23 април. Разказ и за новата пиеса "Берлин, Берлин", комедия, която репетират под режисурата на Стоян Радев. Питаме го и за най-силната му роля, която го връща обратно в театъра, тя е от постановката "Дебелянов и ангелите".
Тодор Дърлянов е роден на 27.06.1991 г. в Поморие. През 2014 г. завършва НАТФИЗ, специалност „Актьорско майсторство за драматичен театър“ в класа на проф. Здравко Митков. В театъра, в Пловдив е вече от 11 години. Може да го гледате в: "Арт", "Ръкомахане в Спокáн", "Лебедът", "Отблизо", "Коприна", "Капан за самотен мъж", "Одисей" по Омир. Снима в тв филмите - „Седем часа разлика“, и в „Майките“. Мечтата му е да участва в пълнометражен филм, кино още не е снимал, и признава, че много би искал.
Питаме актьора и за гривните от полускъпоценни камъни, които изработва и как се забавлява с това си творчество. Той издава и как намира всичко, което успява да изгуби. Обича Марк Твен и разказва как най-добре научава репликите в театъра.
Април ни изненада със студове и снегове, както и с нестихващи скандали за контрабандни цигари и задкулисни влияния. А днес пък станахме свидетели как смолянчани на коне и магарета в протестен поход са стигнали до гръцкото село Димарио, защото новия пункт до Рудозем е все още затворен. И трите теми ще дискутираме между 15 и 17 часа. Към тях добавяме актуални репортажи от деня.
Следващата седмица вътрешната комисия в парламента ще обсъжда случая с разбития контрабанден канал край Пловдив, а днес темата ще коментира анализаторът Тихомир Безлов.
Продължаваме да следим и случаите с двете починали деца в Белащица и разследването на властите. Днес повече информация оповестиха от Регионалната здравна инспекция.
Висшето училище по сигурност и икономика в Пловдив беше домакин на форум за разузнаването и контраразузнаването. Интервю с ректора на учебното заведение Йордан Бакалов, който е бивш служебен вътрешен министър и шеф на Военна информация.
Лошото време притеснени овошкарите в страната. За реколтата от череши в пловдивско ще разговаряме с производителя от Куклен Тодор Попов. В седмицата на гората пък отново ще напомним, че опустошителните пожари миналата година са унищожили 12 500 декара гори в областта. За усилията да бъдат възстановени ще говорим с представители на Регионалната дирекция по горите.
Ще завършим с атрактивния протест на Тодор Батков-син, който с група родопчани преминаха на коне през неработещия граничен пункт Рудозем – Ксанти и стигнаха до най- близкото село Димарио.
Април продължава с мартенските си капризи , но за сметка на това от неделя прогнозират слънце и нормализиране към обичайните за сезона температури, което подхранва обичайния ни оптимизъм и ни изпълва с предпразнично настроение.
Днес във “Вход свободен” се срещаме с експерта по кибер сигурност Ясен Танев, за да говорим как да противодействаме на най- актуалните интернет измами, ”дийп фейк” видеата и тъмната страна на мрежата.
С поета Иван Ненков ще бесдваме за сатирата, пародията и
неочакваните посоки на вдъхновението.
Започваме веднага след новините в 13 часа!
В утрото на 11 април говорим за 143-ата годишнина от създаването на горската служба и горското дело в Пловдивския регион. На този ден се отбелязват и 100 години седмица на гората. Събеседник е инж. Мирослав Димитров, директор на РДГ-Пловдив.
Разказваме ви и за благотворителен търг на картини, който събира средства за изграждане на напоителна система в парк Ротари клуб в район Тракия. Повече за събитието ще научим от Наско Начев основател на Ротари клуб Пловдив – Пълдин и издател на Регионалното списание на Ротари Интернешънъл „Ротари на Балканите“.
И от там се прехвърляме към международна конференция, посветена на българското разузнаване и контраразузнаване. Тя се провежда в Пловдив. По темата говорим с президента на ВУСИ проф. Георги Манолов.
В поредицата „Елементи в криза“ на колегата Михаил Косев днес ще стане въпрос за рециклирането и ролята му в преодоляването на проблемите с прекомерния боклук.
В минутите за култура ви водим зад кулисите на Камерна сцена – Пловдив. Разказваме Ви в аванс какво предстои не само в петък, но и през останалите месеци от годината. Разговорът е с директора на фестивала Петър Салчев.
В "Добро утро, ден!" е петата ни среща с актьора Тодор Дърлянов. С него разговаря Живка Танчева.
Заместник-кметовете на Пловдив и районните кметства вече разполагат с нови електрически велосипеди.
19 бройки бяха подредени във фоайето на общинския съвет, като дарение от фирма, която се управлява от брата на зам-кмета по транспорт Ерол Садъков - Аян и бизнесменът Иван Петлешков, чието име нашумя заради случая с влияние върху контрабандата на цигари. Очакваме неговия коментар днес.
А реакциите и изявленията на заместниците на пловдивския кмет след днешната сесия потърси Антония Попова. От нея ще чуем репортаж по темата.
Политиците също не спират с изявленията свързани с пловдивския казус. За контрабандата в Пловдив днес говориха както лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, така и депутатите от ПП-ДБ Ивайло Мирчев и Божидар Божанов.
Радостина Чернокова разказва историята на Максим Петковски от Смолян, който е със Синдром на Даун, но пък има медал от зимните игри на Спешъл олимпикс в Торино, Италия.
А за проелтното издание на Базар Капана разказва Даниела Добрева.
]]>Днес ще използваме енергията си, не за да се тревожим... Ще използваме енергията си, за да вярваме, да създаваме, да растем! И да се доверим на най-нежната и енергийна наука - хомеопатията!
На десети април отбелязваме Световният ден на хомеопатията. В тази връзка днес в предаването ще Ви разкажем на абсолютно достъпен език, без високопарни думи и от първо лице за хомеопатията, която помага не само на хора, но успешно се прилага и при животни.
Датата не е е случайна, всъщност 10 април е рождения ден на създателя на нежната медицина – Д-р Самуел Ханеман. Тази 2025 се навършват 270 години от рожднието му, а 100 години юбилей празнува Международната медицинска хомеопатична лига.
В четвъртък сутрин с важните акценти на деня. Теми и събеседници до 10.30 часа.
Специално училище за ученици с увреден слух "Проф. д-р Стоян Белинов" гр. Пловдив тържествено ще чества 100 от създаването си. То е едно от трите в страната и е доказателство за силата на духа на учениците, които ежедневно доказват, че няма бариери за мечтите и постиженията им. Говорим с директора Златина Стаматова.
Ученици от НГСЕИ в Пловдив играят благотворително в подкрепа на учениците от Трявна, чието училище изгоря при пожар. Инициатива е за събиране на средства за техните връстници от Национална гимназия за приложни изкуства „Тревненска школа“. Ще бъдат изиграни две представления с благотворителна цел. Репортажът е на Живка Танчева.
В поредицата „Елементи в криза“ на колегата Михаил Косев днес ще стане въпрос за проблемите на сметосъбирането в Пловдив.
Продължаваме и темата за пътната безопасност и как набелязаните от правителството нови 37 мерки ще спомогнат да се спре черната серия от инциденти и погубени човешики животи. Говорим с експерта от Института по пътна безопасност инж. Богдан Милчев.
В минутите за култура ще ви разкажем за изложбата „ЗАПАЗЕНА МА®КА“ на галерия „Петко Чурчулиев“ -Димитровград, която гостува в галерията на ДПХ и представя историята на промишления дизайн в България. Гостуването на експозицията ще бъде съпроводено от кураторски тур, лекция и уъркшоп. Проектът се реализира с подкрепата на Община Пловдив и е част от Календара на културните събития за 2025 г. За него ще научим от доц Ненко Атанасов от Националната художествена академия, също партньори на събитието.
В "Добро утро, ден!" е четвъртата ни среща с госта тази седмица актьорът Тодор Дърлянов.
С малко над 700 милиона лева ще разполага тази година Община Пловдив. Това съобщи кметът Костадин Димитров, който представи параметрите на бюджета. Обобщена информация ще чуем от репортажа на Антония Попова.
И още една градска тема. Община Пловдив подготвя промени в Наредбата за организацията на движението и паркирането, с които да ограничи достъпа на коли в Стария град. Промените ще засегнат както живеещите, така и гостите, и работещите в архитектурния резерват. По темата ще чуем мненията на Сахак Чалъкян, председател на сдружението „Живея в Старинен Пловдив“, и д-р Хаик Гарабедян, който също живее в архитектурния резерват.
Кой е Нотариуса от Пловдив? Кой контролира МВР? На въпросите, излезли покрай акцията на пловдивските полицаи, задържали голямо количество контрабандни цигари, отговаря бившият вътрешен министър Иван Демерджиев пред Mediapool.
С адв. Снежана Стефанова ще проследим до къде стигна делото за кариера в Горнослав, а Даниела Добрева ще ни разкаже повече за честванията за Деня на авиацията в авиобаза Граф Игнатиево.
Бъдете с нас от 15.10 до 17.00 ч., ще бъде интересно!
]]>Посрещаме 99-тия ден на годината със спомена за изненадата от понеделнишкия сняг и едно на ум относно хлапашкото лекомислие на април. Но снегът вече е стопен и пролетта се връща с непобедимата си категоричност във всички нюанси на зеленото!
Днес в предаването ще срещнем един писател в емиграция , сиреч Ангел Хаджипопгеоргиев, с когото ще говорим за новата му книга и после с поета с китара- Асен Масларски, който ще ни представи новата си песен.
Започваме веднага след новините в 13 часа!
37 мерки за спиране на войната с жертви по пътищата предлага правителството след трагичната катастрофа, при която загина 12 годишната Сияна. Ремонти, завишен контрол, включително с цивилни екипи, бързи съдебни процеси, намаляване на скоростта за магистрала на 130 километра в час, законодателни промени...
Ясен ли е проблемът и адекватни ли са предложенията? Този въпрос задаваме на двама от събеседниците ни в сряда сутринта - бившият апелативен прокурор на Пловдив Росен Димов и адвокат Илия Тодоров от екипа на Асоциацията на пострададалите при катастрофи.
Какво ще се случи с китайския внос в България и как това ще се отрази на българските производства след политиката на Доналд Тръмп. По темата ще е интервюто с Лъчезар Динев, председател на Българо-китайската търговско-промишлена палата.
В предаването говорим с директора на Математическата гимназия в Пловдив Веселина Карапеева за предложението Математическите гимназии да се преобразуват в специализирани училища.
Новият епизод от поредицата на Михаил Косев по екологичните проблеми на Пловдив е свързана с отпадъците.
Живка Танчева представя изложбата на студенти от ПУ "Паисий Хилендарки" в Културния център на Радио Пловдив, а в "Добро утро, ден!" слушаме третата част от интервюто с актьора Тодор Дърлянов.
]]>В следобедното информационно предаване на Радио Пловдив "Ден след ден" ще проследим какво стои зад заглавията на новините, които ни стъписват през последните дни – починалото след дентално лечение в частна болница в Пловдив 6- годишно дете, войната по пътищата, оповестените нови правила за паркиране в Стария Пловдив и недоволството в Калояново заради завишената в пъти такса „Смет“ в общината, достигнала до 800 лева.
За разговори поканихме д-р Веселка Христамян – стоматолог и общински съветник, хотелиера Христо Гюлев от Сдружението на собствениците, живущите, работещите и инвеститорите в Старинен Пловдив и кмета на Калояново Младен Кичев. Ще чуем и позициите на министъра на вътрешните работи Даниел Митов и на новия директор на полицията в града Станимир Калаферов.
Ще Ви срещнем и с автора на цветната композиция на стълбите на Каменица Иван Величков.
Предаването "Ден след ден" е от 15 до 17 часа!