Великите европейци

Снимка

„Великите европейци” е поредица радио-портрети на значими фигури от европейската история, политика, наука, изкуство, култура, социален живот. 

Тази образователно-развлекателна рубрика на журналиста Пламен Асенов и БНР - Радио „Пловдив” е насочена към широк спектър слушатели, но търси контакт най-вече с младите хора. Излъчва се в ефира на БНР - Радио „Пловдив” всяка сряда между 9.00 и 9.30 часа. Рубриката има и две повторения - в събота след новините на радио Пловдив в 10.00 часа и в неделя - след новините в 22.00 часа.

Заради предизвикателствата на такъв рядко разработван жанр като радио-портрета, целта е да се излезе от линейната биографична схема и да се търси развитие около една или няколко преплетени линии от живота и дейността на съответния герой. Развиват се също и максимален брой връзки към интересни детайли и характерни особености както на собственото време на героя, така и на нашето, слушателското време.

„Великите европейци” е рубрика с дългосрочен характер, която е отворена за сътрудничество и подкрепа от страна на бизнеса и заинтересовани обществени организации.

Автор и водещ: Пламен Асенов



Великите европейци - Тихо Брахе, част първа

В скандинавския фолклор има дни от годината, за които се смята, че носят лош късмет. Не е добре тогава да се ожениш, да ти се роди дете, да се разболееш. Изключително неподходящи са те за начало на пътуване, за сключване на сделка или за правене на..

публикувано на 09.03.16 в 11:06

Великите европейци – Пиер Абелар, част втора

Някъде около 1114-15 година средновековният философ, теолог, логик и диалектик Пиер Абелар е истинска европейска звезда в преподаването на висши науки. Той е най-известният учител в Париж, при него се стичат ученици от целия континент, има слава, пари..

обновено на 02.03.16 в 11:28

Великите европейци - Пиер Абелар, част първа

Учителят Пиер Абелар е философ-схоластик, теолог, прочут логик, а също - поет и композитор,  от края на ХІ, началото на ХІІ век, който на два пъти е осъждан от католическата църква за ерес, но все пак умира от собствена смърт. Известен учен и..

публикувано на 24.02.16 в 10:56

Великите европейци - Умберто Еко

За философа Кант се знае, че, освен да мисли, чете и пише, със сигурност е можел и да говори. За съжаление, живял е твърде отдавна и нямаме запис на гласа му. Вероятно обаче е обикновен човешки глас с типичен пруски акцент на немец от Кьонигсберг, сега..

публикувано на 21.02.16 в 10:28

Великите европейци - Ювенал

Обикновено се смята, че, за разлика от огромните си постижения в сфери като право, военно дело, инженерна мисъл и други, Древен Рим чувствително отстъпва на Древна Гърция в изкуството.  И до голяма степен е така. Римският театър всъщност..

публикувано на 17.02.16 в 10:24

Великите европейци - Жан-Франсоа Шамполион

От 1797 до 1801 година армията на Наполеон Бонапарт, френски генерал, после император, е в Египет, където води военна кампания срещу англичаните. Покрай това обаче води със себе си и научна експедиция. Във войската е включен специален корпус от 167..

публикувано на 10.02.16 в 10:01

Великите европейци - Херман Хесе, част втора

Много може да се говори за противоречията в характера и живота на великия писател Херман Хесе и неговото лекарство – усилието да сближава тези противоречия, да живее с тях, но не като си внушава, че не съществуват или се преструва, че не ги забелязва...

публикувано на 03.02.16 в 13:38

Великите европейци - Херман Хесе, част първа

През юни 1968 година светът е озвучен от песента Born to be wild, „Роден, за да бъде див”, или както предпочитат някои да го превеждат – Роден, за да бъде свободен”, на група Степънулф. Тя е канадско-американска, но името и идва от заглавието на една..

публикувано на 27.01.16 в 09:40

Великите европейци - Тацит

Дните ни са пълни с чудеса и мнозина повтарят като папагали, че онова, което не е показвано по телевизията, не се е случило. Това може би е добра метафора, но е безумие да се приема за светата истина. Защото, помислете, римляните дават на Европа много..

публикувано на 20.01.16 в 11:23

Великите европейци - Андрес Сеговия

Има един човек на този свят, който превърна китарата в истина. Накара ни да чуем истинската китара. Или може би просто ни поведе през гъстите струни и женствено меките извивки на този звук, събран между две човешки ръце, за да разберем що е то..

публикувано на 13.01.16 в 10:34