Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Българите слагат знак за равенство между политиката и корупцията, сочи експресно телефонно проучване на "Галъп интернешънъл". Именно корупцията и политическото влияние в работата на съда са възприемани и като основни проблеми в съдебната система.
Хората се отнасят с по-високо одобрение към институциите, които изглеждат деполитизирани. Тези, които се свързват по-скоро с политическата власт или със съдебната система, те почти автоматично са критикувани. Например одобрението към Националната агенция за приходите е 60 на сто, към ДАНС – 51, а към МВР – 54%.
На Европейския съюз се гледа като на коректив на българските институции. 64% одобряват факта, че у нас има европейски надзор по отношение на правосъдието и вътрешните работи.
Според данните от изследването голяма част от оценките за институциите се споделят автоматично, без ясен допир до тяхната работа. В обществото е създадена трайна щампа върху съдебната система, която върви ръка за ръка с институциите на политическата власт и често получава негативи от тях. Това личи и в отговорите на въпроса къде според българите е най-голямата корупция. На първо място хората споменават политиците, следват болниците и митниците. Помолени обаче да кажат дали някога им е искан подкуп от политик, само 2% свидетелстват за нещо подобно.
Проучването на "Галъп интернешънъл" е проведено между 14 и 19 юли и е финансирано от самата агенция.