Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нощ на музеите в България

Снимка: bg.wikipedia.org

Триизмерни антични крепости, фестивал на хартиеното изкуство, работещи ретрокомпютри, старо и ново художествено и плакатно изкуство ще бъдат представени в София в европейската Нощ на музеите и галериите. Музеи и галерии във всички големи градове на страната ще приемат посетители безплатно до полунощ. В столицата се очаква над 150 хиляди души да посетят галериите и музеите.

Триизмерна възстановка на Сердика ни връща назад в античните времена. Тя е направена от Националния археологически музей на базата на почти 90-годишните археологически и исторически научни изследвания. Посетителите могат да усетят наяве обичаите в римската империя като опитат древни кулинарни деликатеси, приготвени по оригинални рецепти, за които разказва Петя Андреева:

Те са оригинални римски рецепти по извори, автори като Пици, Колумела, Псевдо-Вергилий и Катон, римски хляб липом, десерти, някои от супите.

Националният исторически институт с музеи при БАН представя изложбата "Коприна и сребро", която запознава посетителите с облеклото на българите от края на 19 и началото на 20 век. Още от Яна Димитрова:

Това е облекло на дамите от по висшето съсловие, които са си поръчвали дрехите от чужбина, както и аксесоарите, чадърчета, медальони, сребърни брошки и други интересни бижута и предмети.

Само за столицата очакванията са над 150 хиляди души да посетят галериите и музеите. Организиран е транспорт. От 18 часа пред Националната художествена галерия ще има автобус, който ще откара желаещите до Музея на социалистическото изкуство и Националния исторически музей в Бояна.

Днес и музеят на МВР ще работи до полунощ. Според директора му Магдалена Стаменова инициативата е много полезна, както за посетителите, така и за културните институции:

Днес може би имаме посетители, колкото за един месец и предполагам, че и колегите от другите музеи ще ви кажат същото, защото това е една изключително ценна инициатива и се надяваме да я продължим. Това е един подход към хората, които нямат възможност да идват през работното време да дойдат след това и да бъдат с нашите колекции до среднощ.

В Чипровци за първи път се показва оригинален екземпляр от първото издание на "Неделник" на Софроний Врачански от 1806 г.

Археологическият музей в Пловдив представя изложба "Античният форум на Филипопол".

В работилницата "Нощните птици на Добрич" деца ще изработват сови и фенери от хартия и рециклирани материали. Нено Белчев, художник, видеоартист и създател на международния видео арт фестивал "Видехолика" ще провокира посетителите с въпросите - Всички знаем за преимуществото, което имат боксьорите с обратен гард, какво е преимуществото на художника, който рисува с лявата ръка, какво е художникът - тези творби, които е направил, тези творби, които не е осъществил, но има в главата си или и двете.

Нено Белчев ще представи арт прожекция на избрани творби. В галерията ще звучи и алтернативен акустичен рок. Всички зали с изложби на местни и гостуващи художници ще бъдат отворени. Залата за икони ще приема посетители до 23 часа, а Историческият музей организира детски карнавал "Приказен свят" и парти.

Регионалният исторически музей във Велико Търново ще се включи в европейската инициатива "Нощ на музеите" с представлението "Малка нощна приказка за човешките ръце".

В старата част на Велико Търново в 19 часа ще бъде отворена за безплатни посещения построената през 1861 година Сарафкина къща, която е национален паметник на културата, превърнат в етнографски музей. Гостите ще могат не само да разгледат експозицията, но и да участват в шестчасова програма, която съчетава градските соарета и селските седенки от миналото в модерния днес уъркшоп. Майстори занаятчии ще представят плетене с мъниста и шума, везба, изработка на дантели, а всеки посетител ще може да вземе уроци по тези техники за ръкоделие и с изработеното да участва в конкурс най сръчен първи опит. Ще има ревю на народни носии, концерти на състави за фолклор и стари градски песни, а гостите ще могат да покажат своя талант на певци, музиканти, танцьори и разказвачи. "Най-вкусно, най-красиво" и наречено състезанието за ръчно омесен хляб.

В танцовия спектакъл "Не ходи там след залез слънце" в Нощта на музеите в Троян ще "оживеят" приказни герои от българския народен епос. В Ловеч ще бъде открита музейна сбирка на минерали.

Нощта на музеите в Шумен ще премине под мотото "Сладки спомени - история, работилници, веселие". В 22 часа ще бъде отключена залата "Съкровищница" на музея в Шумен , където ще бъде открита ювелирна работилница.

В Плевен акцент е поставен върху лозарството и виното като поминък, традиция и култура.

До полунощ гостите в музея ще могат да видят четири тематични изложби. Първият държавен етикет на вино от 1893 година е отпечатан в Плевен и се пази в музея. Ще бъде показана и колекция от най-старите вина, между които бутилка с вино на повече от 100 години. Предвидена е и дегустация:

Показваме и ритуални съдове, започвайки от Древна Тракия и съдове за пиене, имаме достатъчно, като преминаваме през Средновековието до днешното време, допълва Петър Бънов от музея.

За първи път ще бъде показан кантар, който е използвал мерната единица алки, популярна по българските земи до 1880 година.

Изложба "Съкровища" бе открита от Регионалния исторически музей във Видин по повод Международния ден на музеите. Експозицията включва статуята на Почиващия Херакъл, глава на император Траян и фамилно златно съкровище открито в Рациария.

Историческият музей в град Павликени показва над 70-предмета от 13-ти век. Изложбата, която също е посветена на Международния ден на музеите, представя археологически находки от средновековно селище, разкрито край село Росица.

При разкопките, ръководени от археолога Евгени Дерменджиев са намерени сребърни накити с позлата, монети върху стрели, ножове, теглилки за монети и керамика. Най-ценна е златосърмена везана текстилна лента от шапка, която вероятно е принадлежала на знатен мъж от средновековието. Текстил от 13 век се намира много рядко, а музеят в Павликени е сред малкото, които вече притежават такава находка, реставрирана и консервирана в лабораторията на Регионалния исторически музей във Велико Търново. Археологическата изложба ще продължи два месеца.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна