Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Валери Димитров: С предложението за специален закон за КТБ се предопредели съдбата на банката

| обновено на 14.08.14 в 09:57
Снимка: БГНЕС
Експертният консултативен съвет при национално представените синдикални и работодателски организации ще предложи виждане за изхода от кризата с Корпоративна търговска банка. Бившият председател на Сметната палата Валери Димитров, член на този експертен съвет, обясни в предаването "Преди всички", че фалирането на банката е крайно решение:

За съжаление това решение беше предвидено в специалния закон за преструктуриране на КТБ, който предопредели съдбата на банката и дори предвиди, че ще се прилага не законът за банковата несъстоятелност, а особено производство, в което НАП ще бъде синдик. Изключително кретенско решение. Банката може да бъде оздравена бързо, като спасяването й с частни пари е първа задължителна опция.

Банките се спасяват първо с частни пари и след това, ако няма желаещи, тогава като спасител от последна инстанция се намесва държавата. Не виждам никакви опити за спасяване на банката. Напротив, предлага се тя да отиде във фалит и то не по реда на закона. Когато са в затруднение банките, трябва да се действа бързо, за да се осигури достъп на вложителите до парите им. Фалирали банки в САЩ се спасяват до месец. Това е в духа и на разпоредбите на новата европейска директива. Безспорно е, че трябва да се оцени ликвидният недостиг. Но това трябва да се прави от банкери и надзорници, а не от одитори. С всеки ден забавяне състоянието на банката се влошава и не е изключено до октомври да фалира.
Не мога да преценя защо на ПИБ беше предоставен депозит от държавата, но банковата паника беше спряна и това беше разумно решение. Не виждам обаче подобни мерки за КТБ
. Такъв закон пак ще се появи след известно време, когато изтече времето на специалния надзор и ще бъдат пропуснати възможностите банката да се оздрави с частни пари.

Интервюто на Силвия Великова с Валери Димитров можете да чуете от звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени