Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ларин Финк от BlackRock: Поскъпването на биткойн показва какво количество пари се изпират в света

Лари Финк, главен изпълнителен директор на фонда BlackRock Inc., който е най-големият мениджър на активи в света, заяви във вторник вечерта, че биткойн и останалите криптовалути могат да помогнат да се определи степента на изпиране на пари, което се осъществява в световен план.

Бързото поскъпване на криптовалутите се отъждествява с това, какво количество пари се изпират в света, посочи Финк по време на интервю за агенция Блумбърг във връзка с провеждана от компанията BlackRock конференция в Ню Йорк.

Трябва да се има предвид, че най-силните критики към криптовалутите са свързани именно с вярванията, че биткойн и другите цифрови валути като етериум и лайткойн, се използват за онлайн хазарт, укриване на данъци и пране на пари - все дейности, на които се гледа като сенчест, предимно нерегулиран бизнес.

Като цяло Лари Финк предлага относително нюансиран поглед по отношение на биткойн и на другите криптовалути, които понастоящем разполагат с обща пазарна стойност за около 144 млрд. долара, като пазарът на биткойн представлява половината от тази сума, според данни на Coinmarketcap.com.

Силно вярвам в потенциала на това, което криптовалутите могат да направят, посочи шефът на фонда BlackRock. В тази връзка той вижда "огромни възможности", но смята, че към момента атмосферата около биткойн е "по-спекулативна".

                                                                                                              Графика на биткойн/американски долар

Снимка

Тези негови коментари отразяват някои от критиките, изтъкнати и от други водещи инвестиционни специалисти срещу цифровите валути, които през последната година постигнаха забележителен възход както по отношение на тяхната популярност, така и по отношение на цените.

Главният изпълнителен директор на американската банка JP Morgan Chase & Co. Джейми Дaйман дори описа преди време биткойна като измама, която в крайна сметка ще се взриви. Преди време Джейми Дайман превзе заглавия на световната финансова преса като предложи бруталното премахване на биткойн, определяйки криптовалутата като измама и като ценови балон, който е по-лош дори от лудостта по луковиците на лалетата преди близо 400 години и няма да свърши никак добре.

Манията по лалета е период от Нидерландския Златен век, по време на който цените на договорите за покупка на луковици на наскоро появилите се в Западна Европа лалета достигат изключително високи равнища, след което биват последвани от внезапен драматичен спад. В кулминационния момент на манията по лалета през февруари 1637 година договорите за луковици се продават на цени, надхвърлящи 10 пъти годишния доход на обучен занаятчия. Обикновено се приема, че това е първият регистриран икономически и ценови балон в историята.

За разлика от Дайман, Лари Финк е по-категоричен в оптимизма си относно така наречения "Блокчейн технология", или технологията на отворен код в компютърните мрежи, който стои в основата на криптовалутите. Финк посочи, че мениджърите на активи гледат на Блокчейн технологията като начин да се улесни "по-голямото разпространение на информация".

Междувременно по време на днешната търговия стойността на биткойн нараства с 1,2% към 4329 долара, след като в началото на септември най-известната криптовалута поскъпна до рекорден исторически връх около 4950 долара, преди обаче да последва драматична низходяща корекция към 3620 долара само в рамките на няколко седмици. Въпреки резките колебания на цените от началото на есента, цената на биткойн се повишава в рамките на настоящата година с цели 350%.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени