Това каза арабистът Емил Ценков при гостуването си в студиото на предаването „Събота 150“ в коментар за признаването на Йерусалим за столица на Израел от президента на Съединените щати Доналд Тръмп.
Споменатият план с според Ценков вероятно е бил обсъден между Джаред Къшнър, който е дипломатът, натоварен от Тръмп с въпросите за Близкия Изток, и саудитския престолонаследник.
Според анализатора това действие на САЩ не представлява кардинална промяна в позицията на Вашингтон, който никога не е бил в неутрална позиция, а винаги е заставал на страната на Израел.
Ценков припомни, че в самото изявление на Тръмп има акцент върху необходимостта от договаряне на окончателния статут на Йерусалим между палестинците и Израел:
Така че признаването на Йерусалим за столица на Израел и преместването евентуално в бъдеще време на американското посолство не означава, че САЩ са против мирно решаване на въпроса и решаването му на основата на две държави.
Все пак Ценков не вижда какви отстъпки би могъл да направи Израел и дали има такова желание по отношение на палестинците и смята, че няма някакви реални перспективи за постигането на бърза сделка между двете страни.
Коментаторът е убеден, че саудитският престолонаследник не е бил изненадан от хода на американския президент, но отбеляза:
Нито едно правителство в арабския и в ислямския свят не може да си позволи да не подкрепи палестинска кауза. Това просто е абсолютен закон или изискване, за да може да се предпазят от народния гняв. Защото палестинска кауза и каузата на Източен Йерусалим, който е свещено място, както знаем за мюсюлманите, е абсолютно един задължителен атрибут на всяка арабска политика. Но между официалните декларации и реалната политика има огромна пропаст.
Това дава основание на Ценков да предполага, че сегашните първоначални реакции от арабските столици с течение на времето ще се сменят с по-прагматични политики и позиции.
Ценков не очаква избухване на нова палестинска интифада, но не са изключени отделни терористични нападения, организирани от екстремистки ислямски организации.
Възможно е и по света да се засилят атаки срещу американци или срещу израелци. Но това е неминуемата цена на търсенето на всеки компромис, който се очертае в полето на този конфликт.
В заключение анализаторът подчерта силната позиция, в която се намира Израел спрямо палестинците, включително поради факта, че солидарността на арабските страни с палестинците е „вербална и не води до нищо или се свежда на практика до хуманитарна помощ.“:
Така че не виждам какво би могло да накара Израел да направи действително някакви отстъпки, които да позволят на палестинските власти, на Махмуд Абас да приеме някакво споразумение. Защото и тяхната позиция не е лесна. Тъй като са изправени пред по-радикалните претенции, интереси и искания на своето население. Но изобщо не виждам защо трябва да се отказва на палестинците претенцията, че те живеят в Източен Йерусалим и имат своята ислямска светиня. Тоест едва ли ще се стигне до такова международно признато решение, което да изключи тези територии – Източен Ерусалим – от сферата на бъдещата палестинска държавност.
Цялото интервю с арабиста Емил Ценков можете да чуете от звуковия файл.