Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Калоян Буковски: Не трябва да се въртим ежедневно в битовизъм и дребнави политически проблеми

Снимка: Бояна Петрова

Достигането на стандарта на по-развитите европейски държави - това е една постепенна цел за България. Това заяви в предаването „Преди всички“ Калоян Буковски, който представлява младите хора, родени след 1981 г.

Част от тях се обединиха в клуб „Милениум“ с цел да се отхвърли тежкото бреме на прехода, да продължат напред и да направят България такава, че тя да събере отново умовете и талантите, които са в чужбина. Целта на младите хора е да амбицира емигрантите-българи да помагат на родината си.

В неделя млади българи, политици, социолози и историци се събират в Лондон на научна конференция „България – какво всъщност се случи“. Буковски обясни:

„Датата 9 септември не е случайно, избрахме я съвсем символично. Второто голямо събитие ще бъде на 10 ноември“, съобщи Буковски.

„Мнозина виждат в тези две дати оправданието за това защо не вървим напред като общество, защо не се развиваме. Точно обратното искаме да покажем ние – че пътят е възможен, налице е, има различни опции, има стратегии, по които може да се поеме, въпросът е да започне да се говори повече за тях, а не да се въртим ежедневно в битовизъм и в дребнави политически проблеми“, обясни той.

Буковски посочи, че на втората голяма конференция, която ще се проведе през ноември в София, ще бъдат представени стратегически цели за развитие на страната в следващите 25 години. Конференцията в Лондон пък ще е насочена към анализ на миналото.

Калоян Буковски посочи като една от целите пред българите – да достигнем стандарта на по-развитите европейски държави. Според него финансовият сектор например има потенциал да бъде много по-развит в следващите години. Въпросът е дали за тези усилия имаме достатъчния човешки ресурс, добави той.

Властта и опозицията в последно време Буковски определи като „нова доза популизъм“.

„Тези 3 оставки е доста вероятно да не бъдат приети – нещо, което обезсмисля цялата идея за понасяне на отговорност. От друга страна, след такъв трагичен случай според мен оставките не са истинското поемане на отговорност. Бих предпочел да видя едно справяне със ситуацията, ефективни промени и след това евентуално оставки, които вече ще са признак на истинска отговорност. На този етап тези оставки са донякъде излишни, те са по скоро прах в очите“, каза той.

Според Буковски когато влизането във властта е самоцел, то е обречено на провал:

„Ние стимулираме нашите членове, ако имат желание, да участват в политически проекти, каквито си харесат. Ние като организация няма как да се превърнем в политическа организация“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна