Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

САЩ ще предоставят на 8 държави отстъпки относно предстоящите санкции, засягащи износа на ирански петрол

Цените на петрола продължават да се понижават въпреки санкциите, влизащи в сила на 4-ти ноември

Американските власти са се съгласили да позволят на осем държави, включително на близки съюзници като Южна Корея и Япония, както и на Индия, да продължават да купуват ирански петрол и след въвеждането на санкциите на САЩ спрямо Техеран, които ще влязат в сила от началото на следващата седмица (от 5-и ноември), съобщава агенция "Блумбърг", цитирайки неназовани официални представители на Белия дом.

Трябва да се има предвид, че най-големите клиенти за ирански петрол са все азиатски и през последните седмици те се опитваха да получат отстъпка от Вашингтон, за да могат да продължават да купуват част от необходимия им петрол от Техеран, твърдейки, че една пълна забрана ще провокира по-нататъшното рязко поскъпване на цената на черното злато.

Според днешната информация на "Блумбърг", Южна Корея и Япония са били освободени от предстоящите американски санкции, като САЩ са направили изключение и за Индия, която разчита в голяма степен на иранските петролни доставки.

На този етап обаче няма официално потвърждение на информацията от страна на Белия дом.

Все още не е ясно и какъв ще е обемът на суровия петрол, който Техеран ще може да продължи да изнася за тези осем държави след като влязат в сила американските санкции. През последните седмици износът на ирански петрол спадна средно с повече от 2,5 млн. барела на ден до около 1,5 млн. барела.

Според анализ на банката Goldam Sachs, износът на суров петрол от Иран ще спадне до 1,15 млн. барела дневно до края на годината. Банката напомня, че по време на предишния кръг от аналогични санкции, наложени от САЩ в началото на текущото десетилетие, иранският износ на петрол се е свил в някои моменти и под 1 млн. барела на ден.

Коментирайки информацията на "Блумбърг", иранският петролен заместник-министър Али Кардор заяви по държавната телевизия на страната: "Предоставеното изключение за осем държави показва, че пазарът се нуждае от иранския петрол и този суров петрол не може да бъде изваден от пазара...Не знам обаче дали тези отстъпки са постоянни, или само временни"

Новината на "Блумбърг" допринесе за ново първоначално понижение на петролните цени по време на търговията в петък, преди фючърсите на петрола сорт брент с доставка през януари 2019-а година да опитат да стабилизират около 73,00 долара за барел, а фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през декември - около 63,50 долара за барел.

Въпреки тази стабилизация обаче петролните фючърси са на път да приключат със седмични понижения от над 6%, след като отбелязаха солидни спадове през десетия месец на годината. В рамките на октомври цената на петрола сорт брент се понижи с 8,8%, а американските петролни фючърси се разделиха с цели 10,8%. По този начин и двата типа фючърси оставиха зад гърба си най-слабия месец от юли 2016-а година насам.

                                                                                   Графики на петрола сорт брент и на американския лек суров петрол

Снимка

Трябва да се има предвид, че фючърсите на петрола сорт брент успяха да поскъпнат в началото на октомври до 4-годишен връх около 86,27 долара за барел с оглед на притесненията, че предстоящите американски санкции спрямо Техеран могат да доведат до съкращаване на износа на ирански петрол почти до нулата. През последните няколко седмици обаче петролните цени се понижиха значително на фона на опасенията за забавяне на глобалната икономика (респективно на потреблението на петрол), на растящите добиви в Русия и в рамките на ОПЕК и с оглед на очакванията, че САЩ действително ще направят отстъпки за някои държави да продължат да внасят ирански петрол и след началото на санкциите на 4-ти ноември.

В петък бяха представени и данни на Министерството на енергетиката на Русия, според които страната е добивала през октомври рекордните 11,41 млн. барела на ден (30-годишен връх на руския добив). По-рано тази седмица пък стана ясно, че ОПЕК е повишила добивите на суров петрол през октомври с 390 хил. барела на ден до общо 33,31 млн. барела дневно, като това са най-високите добиви на картела от 2016-а година насам. Последни данни на Енергийната информационна администрация (EIA) пък показаха, че ежедневните добиви на суров петрол в САЩ са достигнали през август 11,3 млн. барела спрямо 10,9 млн. барела през юли, нараствайки за пръв път в историята на котата от 11,0 млн. барела.

Всички това доведе до спад на фючърсите на петрола сорт брент през последните няколко седмици с цели 12% от техния 4-годишен връх над 86 долара за барел до днешното дъно около 72,46 долара за барел (най-ниско ценово ниво от 17-и август).

По същото време фючърсите на американския лек суров петрол се понижиха с над 13 долара от техен 4-годишен връх около 76,72 долара към днешното около 63,26 долара (най-ниско ниво от 21-ви юни).



Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени