Основните фондови индекси стартираха разнопосочно първата за юни търговия на Уолстрийт, като инвеститорите продължават да бъдат притеснени относно тарифната война на Доналд Тръмп на два фронта - Китай и Мексико.
Негативно влияние върху инвеститорските нагласи оказва и продължаващото понижение на доходността на американските държавни облигации към близо 20-месечни дъна с оглед на засилващите се очаквания, че ескалацията на търговската война ще забави растежа на американската икономика и ще принуди Фед да прибегне до понижение на лихвените ставки още тази година. Доходността на 10-годишните държавни облигации се понижава към 2,117%, а на тримесечните краткосрочни книжа - 2,337%, запазвайки и днес в сила феноменът, известен като "обърната крива на доходността". От историческа гледна точка този феномен (по-висока доходност на краткосрочните отколкото на дългосрочните книжа) представлява доста прецизен индикатор за възможна икономическа рецесия през следващите 12 до 24 месеца.
Слабите проучвания за промишлената активност в САЩ през май също натежават на инвеститорските нагласи на Уолстрийт.
Индексът DJIA се повишава слабо с около 50 пункта (с 0,2%), а широкият индекс S&P500 - с 0,15%, докато технологичният индекс Nasdaq Composite се понижава с 0,45%, след като в петък и трите водещи фондови индекси се понижа с между 1,3% и 1,5% в резултат на заплахите на Тръмп за тарифна война и спрямо Мексико, а в рамките на целия изминал месец май отчетоха загуби съответно от 6,7%, от 6,6% и от 7,9% - тяхно първо месечно понижение от началото на годината.
Под силен натиск от продажби се намират акциите на Alphabet Inc., като те се понижават с около 6% в резултат на информацияа на "Уолстрийт джърнъл" и на агенция Ройтерс, според която Министерството на правосъдието на САЩ подготвя разследване на компанията-майка на Google, за да определи дали тя е нарушила антимонополните закони в дейността на своя онлайн бизнес.
Спад с 3% бележат и акциите на Amazon.com след информация, че водещата в света компания за електронната търговия също може да се окаже изправена пред повишен антимонополен контрол според ново споразумение между антитръстовите регулатори на САЩ. Подобни притеснения водят до понижение и на акциите на Facebook с 3,5%.
Понижение с около 1,5% има и при акциите на Boeing Co., тъй като самолетостроителната компания е и най-големият американски износител за Китай.
На другия полюс са акциите на Cypress Semiconductor Corp., които поскъпват с над 24%, след като по-рано днес германската технологична компания Infineon обяви, че ще закупи американската фирма за производство на микропроцесори за 9 млрд. евро (за около 10 млрд. долара).