17-годишна детронира шампионката Халеп в Париж

Анисимова срещу Барти на полуфинал, ще има нова победителка в Шлема

Аманда Анисимова

Непоставената американска тенисистка Аманда Анисимова поднесе най-голямата изненада на „Ролан Гарос“ до момента, след като отстрани на четвъртфинал действащата шампионка в турнира от Големия шлем Симона Халеп.

17-годишната Анисимова победи третата поставена румънка с 6:2, 6:4 за 68 минути игра. Така тя стана първият тенисист, роден през ХХI век, който достига до полуфинал в Шлема.

В първата част спортистката от руски произход започна серия след 2:2 гейма, която приключи при 3:1 във втория, или седем поредни спечелени игри. Халеп стигна до първия си пробив за 3:4 и след това изравни резултата, но след това отново тийнейджърката взе думата. В десетия гейм 51-ата в света Аманда стигна до мачбол и вдигна победоносно ръце след грешка на опитната съперничка.

Анисимова, която през 2016-а загуби финала на „Ролан Гарос“ при девойките, завърши двубоя с 25 печеливши удари при 24 непредизвикани грешки. Симона Халеп записа 16 уинъра и 17 грешки.

На полуфиналите американката очаква Ашли Барти.

Осмата поставена австралийка победи сънародничката на Анисимова Мадисън Кийс с 6:3, 7:5.  Барти направи късни пробиви в двата сета и така си осигури успеха.За 24-годишната Ашли това е първи полуфинал в Големия шлем.

В другия в петък се срещат Йохана Конта (Великобритания) и Маркета Вондроушова (Чехия). Никоя от четирите тенисистки не е печелила титла от Шлема, така че ще има нова шампионка в събота.

Организаторите съобщиха, че двата утрешни полуфинала ще започнат едновременно от 12:00 часа наше време на "Сюзан Ланглен" и "Симон Матийо".