Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Едуард Лукас: Постоянна американска база в Полша не е добра идея

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Постоянна американска база в Полша не е добра идея, изказа мнение пред БНР Едуард Лукас - старши вицепрезидент на мозъчния тръст Център за европейски политически анализи.

„Такива бази са много скъпи, защото предполагат изграждане дори на училища, зали за боулинг, ресторанти за хамбургери. Все едно да изградиш цял нов град. Всъщност, за да има по-голямо американско военно присъствие в Полша, трябва да се увеличат способностите на американците да се разгръщат там. Това, според мен, би бил правилният подход. Въпросът е дали ще можем да изпратим подкрепления в Полша в случай на криза. Затова трябва да се обърнем към иначе скучната военна логистика. Предполагам, че това ще е в основата на нещата, когато се изяснят идеите за увеличаване на контингента“, коментира той в предаването „Събота 150“.

Експертът подчерта, че американското присъствие в Полша е доста малобройно и затова увеличаването му ще е добре за НАТО, а и поучително за Германия.

Според него огромна част от разположените в Европа американски войници ще продължат да са в Германия. „В реда на нещата обаче е да бъде даден сигнал на германците, че Съединените щати не са доволни от ниските им разходи за отбрана. Но и от военна гледна точкатрябва да се актуализират готовността и позициите на НАТО към заплахите, пред които е изправен алиансът“, обясни Едуард Лукас.

Той е притеснен обаче от двустранния подход на администрацията на Тръмп към сигурността: „Президентът прави сделки със страни, които харесва, и наказва такива, които не му се нравят. А НАТО в същността си е многостранен съюз и затова е важно американското присъствие в Полша да служи за териториалната отбрана на целия алианс, а не да е просто някакъв вид награда за Полша, защото е една от любимките на Тръмп“.

Според него Полша би трябвало да инвестира и в шведска техника - противовъздушна отбрана, самолети или подводници. Защото, макар Швеция да не е членка на НАТО, полско-шведските отношения са много важни за отбраната на Балтийско море, подчерта Лукас.

„Ако в Полша има постоянна военна база с тежки оръжия, Русия би била наистина разтревожена. И въпреки че ѝ е известно, че НАТО разполага на източния си фланг отбранителна бойна техника, Русия би се оплаквала. Но пак не би направила промени в и без това пренатоварените си със задачи въоръжени сили“, изказа мнение той.

Според специалиста купуването от Турция на руски зенитно-ракетни комплекси С-400 е катастрофална грешка на Турция:

„Лесно е с фанфари да обявиш: "Ще си купя С-400!"  Но сега, след като те вече са купени и в процес на доставяне, проблемът е сериозен. Защото той не може да се откаже, без да се злепостави сам. В същото време няма как и да продължи, без да влезе в конфронтация. А американците дадоха ясно да се разбере, че не могат да допуснат Турция да е едновременно част от програмата за Ф-35 и да разполага с такива модерни руски системи за противовъздушна отбрана. Така че това е много сериозен проблем за турско-американските отношения, които и без това вече са много обтегнати“.

НАТО по-скоро ще се огъне, вместо да се строши, заяви още Лукас и добави:

„Все пак ще е трудно. Въпреки че Турция в момента не играе централна роля в НАТО, защото алиансът не участва в големи мисии в Близкия изток. Притесняваме се много за Черно море, но за щастие имаме и други съюзници там, включително България“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени