Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Президентът Радев настоя в България да бъде изграден умален вариант на адронния колайдер

3
Държавният глава призова българските учени в ЦЕРН да подкрепят развитието на наука с висока добавена стойност в България
Снимка: www.president.bg

Президентът Румен Радев настоя в България да бъде изграден умален вариант на адронния колайдер, като в проекта участват и другите балкански държави. Държавният глава каза това при посещението си в централата на научноизследователския център ЦЕРН край Женева. 

"Европейската организация за ядрени изследвания – ЦЕРН се утвърди като стандарт за качество. Гордея се, че български специалисти имат принос за развитието на науката, която тук се създава на световно ниво". Това заяви президентът на среща с наши сънародници, които работят в организацията в Женева.

Държавният глава призова българските учени в ЦЕРН да подкрепят развитието на наука с висока добавена стойност в България. "Бъдещето ще принадлежи на държавите, които успеят да използват в максимална степен потенциала на своите учени", подчерта Румен Радев. 

Над 13 000 учени от 97 държави от цял свят провеждат научни изследвания в ЦЕРН, а общо над 100 български специалисти сътрудничат с организацията. Президентът заяви, че ръководството на ЦЕРН е дало прекрасна оценка за работата на нашите специалисти там.

По думите на президента България има потенциал да бъде водещата държава при създаването на Международен институт за устойчиви технологии в Югоизточна Европа с апаратура, предоставена от ЦЕРН и в тази насока подкрепата на младите български учени от ЦЕРН с доказана експертиза и опит е от изключително значение. 

В ЦЕРН Румен Радев беше посрещнат от Генералния директор на организацията Фабиола Джаноти.  Държавният глава  посети тунела, в който е разположен Големият адронен колайдер (LHC) – ускорител, в който се сблъскват частици при скорост близка до тази на светлината. Тунелът с апаратурата се затваря в кръг с периметър около 27 км.

Президентът се запозна с работата и на детектора CMS, конструирането на който е с голямо българско участие. В него се наблюдават и записват резултатите от сблъсъка на частици.

По-рано, на среща с българската общност в Женева, държавният глава заяви, че президентската институция планира голяма среща на сънародниците, живеещи зад граница. Целта е да бъде даден тласък за създаване на Национален съвет за българите в чужбина. 

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия