Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Ценков: Писането е сериозна работа, не може да се прави между другото

Икономистът описва ситуации и истории от цял свят - от Джакарта до Дъблин

Николай Ценков
Снимка: Радостина Билярска

Николай Ценков е икономист и писател. Събрал е 12 разказа в книгата си "Човекът, който продаде морето". Завършил е право, защитил е дисертация в областта на социалната философия.

Сюжетите в книгата е открил по местата, които е посетил лично или служебно - Джакарта, Крит, Сицилия, Виена, Дъблин. Тези места на контрасти са го впечатлили с "граничните ситуации, в които попадат малки хора, как те могат да правят големи морални подвизи". Затова по думите му книгата е за гранични ситуации, за хора, които се променят, когато се налага да избират. 

"Представете си как един новопостриган плах монах в манастира в Превели в Крит през 1941 хваща пушката и тръгва да спасява закъсали британски войници, които са били под бомбардировките на нацистка Германия или как един хлебар от Коньовица, тогавашната, ще му хрумне да крие евреи в студената фурна, за да ги спаси от преследване. Или как един пияница в Дъблин може да сътвори чудо с една книга, която дори не е чел - Деймс Джойс, като я подари на една старица, която ги продава тези книги, без да ги е чела. Или един пощальон в Катания 35 години да носи любовни писма в момичето, в което се е влюбил, докато тя не се предаде, докато накрая не я пречупи", разказа Николай Ценков в предаването "Преди всички".

"Аз съм, вие сте, ние всички сме хората, които продават морето. Кога? Когато бягаме от свободата си, когато не взимаме решения, тогава продаваме морето", отбеляза авторът по повод заглавието на сборника с разкази. Отнело му доста време, докато събере пъзела от отделните истории, както казва с "драски и шарки".

"Звучи малко нереално, малко магично. Наистина сюжетите се развиват на ръба на границата между действителното и измисленото, но винаги има елемент на правдивост", подчерта Николай Ценков. 

Живеем във време, в което е много по-достъпно да влезеш в нова, непозната среда, смята той. "И вече имаме тези очи, с които да можем да влезем в тези истории. Преди двайсетина като че ли бяхме хора, прекалено много загледани в обувките си. Наведени хора. Фактът, че благосъстоянието нарасна, че границите се отвориха, станахме мобилни хора. Въпрос на интелигентност от наша страна е да се научим да се променяме с промените."

"През ноември вече във Виена е студено и духа страшен вятър. Също така през ноември се провежда и Виенски икономически форум и понеже аз бях делегат избях от виенски икономически форум, за да отида в едно кафе и да започна да пиша този разказ. Студът натрапливо присъстваше в него", сподели за една от творбите си Ценков, който вижда Виена като "спрян като в кадър град".

"Писането е сериозна работа, не може да се прави между другото. Прибираш се вкъщи и започваш втора работа" - разказа за процеса си на писане Николай Ценков. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени