Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Може ли домашното образование да замести училищното

Джеймс Илиянов: В училище не те учат на връзки между нещата - 2+2 е 4 и точка

Семейство образова двете си деца у дома и извън системата

Семейството на Джеймс Илиянов смята, че училището дава на децата много ненужни и лошо структурирани знания. Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Какви познания за себе си и света можеш да достигнеш, ако никога не си ходил на училище?

27-годишния Джеймс Илиянов и сестра му Меделин, която е на 21, са учили само и единствено вкъщи. Преподавали са им родителите им. Семейството вярва, че решението да бойкотират образователната система им е донесло повече ползи, отколкото негативи.

„Училището не дава нищо кой знае какво повече от това, което вкъщи може да се даде, ако имаш желание да го дадеш“, казва Даниела Маринова, майка на двете деца, които е обучавала у дома и не са ходили на училище.

Даниела не отрича изцяло институцията училище, но смята, че има нужда от смяна на формата. По думите й, в училище се губи много време и образователната система трябва да е моделирана така, че навреме да започва да поощрява силните страни на децата и да не ги натоварва с онова, в което не са толкова добри.

„Да могат да видят и да усетят това дете в каква посока се движи. Ако не му върви в математиката, ами няма смисъл. Трябва да има някакви основни познания. Аз съм учила 11 години математика, въпреки че никога не ме е интересувала. Колко години през тия, на 54 скоро ще стана, ми се е налагало да вадя корен квадратен или да търся хипотенуза на нещо си? Николко.“

Даниела Маринова    Снимка: Иван Русланов

Когато Джими бил на шест, тръгнал за няколко дни на училище, след това започнали да го обучават у дома. Скитали „хипарски „насам-натам“, а Джими възприемал като приятели родителите си, нямал други приятели.

Когато била малка, Даниела не обичала да ходи на училище и да става рано, а да чете задължителната книга „Овчарчето Калитко“ за нея било кошмар, сподели тя в предаването "Изотопия".

Докато била бременна с Джими, живеели в хижа „Трескавец“, където съпругът й бил управител. Джеймс е кръстен на Джим Морисън, а Меделин е име на героиня от рок опера по разказ на Едгар Алън По. Името меделин го избрал Джими. Той възприема музиката като обхват от емоции, който да го направи добър човек. 

Четял много и непрестанно, а от малък записвал сънищата си, рисувал и драскал постоянно „разни неща“. На четири вече четял перфектно. Помни, че майка му го обучавала по математика, история, география, а приносът на баща му бил в по-абстрактните дисциплини. „Той ме запознаваше с всякакви философи, също така  цялата естетика съм изградил от него“.

Джеймс Илиянов   Снимка: Иван Русланов

Тъй като Джими е обучаван изцяло извън системата и няма никакви документи за завършено под някаква форма и степен образование, днес той не може да има например шофьорска книжка. Работи като компютърен график. Споделя, че в тази област в България „каквато и диплома да изкараш, няма да ти е много от полза“.

И досега е убеден, че „училището насажда безброй безполезни знания, които се забравят след пет минути или след минаването на изпита“.

„Всяко знание си е поотделно. 2+2=4 и няма нищо общо с това, че Христофор Колумб е открил Америка. И с това, че Земята се върти около Слънцето. По този начин се преподава. 2+2=4. Точка. В една кутийка заградено в мозъка ти, складирано и нищо общо с нищо друго.“

Признава, че през годините е учил „доста разпокъсано“, но е събрал „ужасно много знания“. Определя системата, по която е обучаван у дома, като „много еклектична“. Обяснява го така: „В един момент дори да съм забравил, че 2+2=4, аз имам всички връзки към това, за да си създам наново това логическо умопостроение. Защото виждам основата на нещата. Канавацата, един вид, на света.“

През последните години Джими се интересува от архитектура, фотография и 3D технологии. Харесва му да открива нови образи и предизвикателства в изкуството. Дори във видеоигрите вижда такива, които са достигнали до формата на изкуство.  

Цялото интервю с Джеймс и неговата майка Даниела слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!