Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Продължава извозването с фериботи на блокираните на Самотраки български туристи

| обновено на 15.08.19 в 12:12
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Извозват туристите от Самотраки с няколко курса на фериботите. Всички желаещи да отпътуват от острова имат осигурен трансфер. Заплащат в брой стойността на билета при качване на пристанището, за да не чакат пред касите.

Неудобството е, че с различни кораби пътуват пасажерите и автомобилите им, но пристигат почти едновременно на пристанището в Александруполис.

Почти изцяло са отказани резервациите за следващите дни за Самотраки, въпреки гаранцията от властите, че фериботната връзка вече е постоянна.

На съседния остров Тасос хотелите вече не могат да поемат желаещите туристи. Агенциите съобщават за силно завишен интерес от страна на българите тази година.

До тази сутрин към Александропулис бяха извозени около 1100 души от общо около 1500 блокирани на гръцкия остров Самотраки. Това съобщи в предаването "Преди всички“ генералният консул на България в Солун Владимир Писанчев. Той обяви, че се очаква при благоприятни условия всички, принудени да останат с дни на острова заради лошо време и технически проблеми, да бъдат извозени до ранния следобед.

През отминалата нощ български граждани не са търсили помощ от консулството ни в Солун, уточни още Писанчев.

Очаква се до края на деня всички желаещи да бъдат качени на ферибота, съобщи по-рано за БНР генералният консул на България в Солун Владимир Писанчев. По думите му напрежението сред хората, принудени да останат на острова заради лошо време и технически проблеми, е възникнало основно заради факта, че на много от тях са били превозени само автомобилите, а те са били оставени на Самотраки, за да чакат следващи курсове на фериботите.

За днес е обещано фериботът "Андрос Джет", който снощи потегли от Самотраки с български туристи на борда, да направи още три курса, един от които само за пасажери, обясни в предаването ни "Нощен Хоризонт" Александър Малюк, чиято кола отпътува вчера от острова с друг ферибот.

„И аз бях супер учуден, че фериботът, който бяха пратили, нямал спасителни лодки и затова нямал лиценз да превозва и пътници заради мерки за сигурност и затова качват само коли. Сега ще се надяваме да си намерим колата здрава на пристанището в Александруполис“, каза Александър Малюк  - един от потърпевшите ни сънародници, които бяха блокирани на гръцкия остров в продължение на дни.

„Това, че се говори, че има намаления по квартири и ресторанти, са пълни измишльотини, политически на кмета – да, има някакви хора, които са настанени в църкви и имат позволение да останат и в училището. Ние искахме да вземем кола под наем, но примерно наши приятели миналата година са взели кола за 30 евро наем, а сега, като стана проблемът, цената вече е 60 евро … и така типично балканска история“, добави българинът, успял да се качи със семейството си тази вечер на ферибота от Самотраки към Александруполис.

Неговият капацитет обаче е едва 450 души, уточни по-рано Малюк:

„За качване на кораба имаше около 1500 души тълпа, които по едно време тръгнаха да щурмуват, да се качват на кораба, а аз едвам успях да си опазя детето и съпругата, но в крайна сметка успяхме да се качим. Качването на хора беше много бавно, защото се плаща на място и става опашка“.

По-рано в ефира на „Хоризонт“ българският консул в Солун Владимир Писанчев заяви, че „Андрос Джет“ е много голям ферибот, който побира над 600 човека и 75 автомобила.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

Интервюто на Таня Милушева с Владимир Писанчев можете да чуете от звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна