Франция детронира САЩ и е на полуфинал на световното по баскетбол

Австралия попълни финалното каре в Китай

| обновено на 11.09.19 в 17:48
Американецът Мичъл пази топката от Фурние.

Франция детронира шампиона САЩ на четвъртфиналите на Световното първенство по баскетбол за мъже в Китай.

Със страхотна игра в последните минути европейците стигнаха до успеха над олимпийския първенец с 89:79 (18:18, 27:21, 18:27, 26:13), като по този начин американците, които са петкратни първенци на планетата, записаха най-ранното си отпадане от 2002 година насам.

Французите направиха силно първо полувреме, в по-голямата част от което имаха аванс от няколко точки в резултата, а на почивката се оттеглиха с преднина от 45:39. Малко след началото на третата четвърт европейците дори дръпнаха с 51:41, но постепенно САЩ изравниха и дори стигнаха до обрат за 66:63 в края на частта.

Американците продължиха да доминират и осем минути преди края поведоха със 72:65, като по всичко изглеждаше, че контролират играта и няма да имат проблеми да спечелят. Франция, която България победи в квалификациите в Ботевград на 13 септември 2018 г. със 74:68, обаче, не се предаде, затегна защитата и в следващите шест минути направи страхотна серия от 17:4, за да дръпне с 82:76 и до финалната сирена не допусна обрат.

Еван Фурние беше най-резултатен за успеха с 22 точки, а центърът Руди Гобер допринесе с 21 точки и 16 борби. Нандо де Коло добави 18 точки, включително ключови 7 от 8 наказателни удара последната минута на двубоя.

Донован Мичъл беше лидер за американците с 29 точки и 6 борби.

САЩ прекъснаха серия от 58 поредни победи на големи първенства по баскетбол, която започна от мача за бронза на Световния шампионат през 2006 година. Американците пропуснаха и възможността да станат първият отбор с три поредни световни титли.

Франция ще играе срещу Аржентина за място във финала, а САЩ ще срещне Сърбия в двубой за местата от пето до осмо.

В последния четвъртфинал Австралия надигра Чехия с 82:72 (17:17, 16:13, 30:18, 19:22) в Шанхай и за първи път се класира на полуфинал на световно първенство. Там баскетболистите на държавата континент ще се изправят срещу първенците на планетата от 2006 година Испания.

Чехите, с които също бяхме в една квалификационна група, ще играят срещу Полша за местата от пето до осмо.