Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Накъде след „11 септември за петролния пазар“

Снимка: ЕПА/БГНЕС

„11 септември за петролния пазар“ - така бе определена атаката срещу съоръженията на най-големия производител на черно злато в Близкия Изток „Сауди Арамко“. За секунди бяха заличени 5% от дневния добив в глобален мащаб или казано по друг начин - половината от дневната продукция на компанията.

Шокът от неочакваните удари в Саудитска Арабия доведе до първоначален ръст на цената на суровия петрол с близо 20%. Американският президент Доналд Тръмп разреши да се използват количества черно злато от резервите на страната в случай на спешност.

Подобно послание не закъсня и от Москва. Това успокои донякъде пазарa, но инвеститорите все още са твърде нервни, а във всяко тяхно решение се усеща и страхът от предстояща рецесия, коментират анализатори.

„Реалният добив може да бъде нарушен и за по-дълго време, но въпросът е дали пазарът ще го усети“, заяви в интервю за „Събота 150“ управляващият директор на „Джей Би Си Енерджи“ Давид Вех, според когото очертаните от саудитските власти срокове за пълно възстановяване на поразените съоръжения са нереалистични.

A според Ник Коулман от международната анализаторска компания S&P Global Platts Рияд със сигурност има възможности за реакция: „Саудитска Арабия има много запаси, така че би могла да осигури определени количества, за да докаже, че може да се разчита на нея като доставчик на петрол. Видяхме обаче доклади от няколко източника, че всъщност Рияд внася суров петрол от Ирак и след това го преработва в собствените си рафинерии. Ето защо не можем да бъде сигурни дали не се прави опит за прикриване на някои действия“.

Мненията на анализаторите можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Най-четени