Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

142 000 души са починали от морбили през 2018, половината са в пет страни

Снимка: БТА

След десетилетия на впечатляващи успехи в борбата с болестта морбили, в момента има застой, а смъртните случаи в резултат на заболяването са се увеличили през 2018 г., предупредиха Световната здравна организация (СЗО) и американските санитарни власти, цитирани от "Франс прес".

Става въпрос за един от най-силно заразните вируси, който може да остане в стая два часа след като заразен с него човек я е напуснал. Вирусът предизвика епидемии на пет континента от 2018 г. Епидемиите обхванаха градове, в които ваксинираните срещу болестта са малко.

На островите Самоа в южната част на Тихия океан сега се води борба с епидемия от морбили. Там смъртните случаи вследствие на болестта са 62 от октомври. Почти всички жертви са деца под 4-годишна възраст. На архипелага е започнала кампания за ваксинация срещу морбили, а достъпът до него е спрян от местните власти.

Почти половината от случаите на морбили през 2018 г. са регистрирани в 5 страни - ДР Конго, Либерия, Мадагаскар, Сомалия и Украйна, се посочва в доклад на американските Центрове за контрол и профилактика на заболяванията.

Общо 142 000 души са умрели от морбили в света през 2018 г. Броят им е по-малък от този през 2000-ата година, но е с 15 процента по-голям в сравнение с 2017 г.

"Всички знаят, че съществува ефикасна и достъпна ваксина срещу морбили от 50 години - каза експертката от СЗО Кейт О'Брайън. - Тези епидемии са следствие от колективна грешка."

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!