Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Минчо Спасов: Не можем да заблудим Венецианската комисия

Снимка: БГНЕС

Като говорим за избора на главен прокурор и за председател на комисията за борба с корупцията, моята оценка е, че господин Борисов, господин Пеевски и околните получиха два коледни подаръка, които ще им позволят да продължат статуквото. За мен е по-важна вчерашното заседание на Народното събрание, в което господин Цацаров получи отлична оценка за дейността си.

Това каза за БНР юристът и бивш депутат Минчо Спасов, според когото оценката е „трагична“, защото няма по-лоша оценка за работата на един главен прокурор от това да го харесват политиците

„Колкото повече те обичат политиците, толкова повече си се провалил като главен прокурор…. А ние виждаме кои политици го харесаха вчера най-много. Най-силна подкрепа той получи от ДПС, а най-много гласове получи от ГЕРБ“.

Относно подкрепата от БСП

„Прогерберското и промафиотско крило в БСП никога по-явно не е манифестирало, че желае запазване на статуквото. Аз съм далеч от вътрешните дрязги в БСП и не мога точно да кажа каква е кухнята. Факт е обаче, че част от това прогерберско крило на БСП беше организирало среща на главния прокурор в ЦУМ с господин Георги Гергов…“.

Препоръката на Венецианската комисия – силна негативна оценка за работата на на главния прокурор

„След като казваш, че този човек не е бил контролиран, очевидно си недоволен от неговата дейност и не харесваш маниера, по който той обгрижва политиците и управляващите, вместо да ги обвинява за престъпленията им. Каква по-голяма критика?“.

Депутатите са отразили волята на лидерите си, защото не повече от 50-60 от тях познават лично Сотир Цацаров:

„Аз не съм доволен, защото лично съм депозирал сигнали до г-н Цацаров срещу господин Борисов по случая с Мишо Бирата, кореспондирал съм си активно с него и съм много недоволен от отговорите, които получих“.

Разговорът за  дълбока реформа в прокуратурата - кауза пердута

„Мнозинството показа, че харесва сегашната система. Абсурдно е да се очаква да искат да я променят. Сегашната система е такава, че господин премиерът привиква в къщата си в Банкя градския прокурор на София – Кокинов, и му разпорежда да извърши длъжностно престъпление - да му издаде данни от текущото разследване срещу министъра на земеделието. Това е престъпление по чл. 288, което господин Цацаров отказа да разследва. Размина се с една оставка на Кокинов“.

Не можем да заблудим Венецианската комисия с опитите за промени в Наказателно-процесуалния кодекс „въпреки че усилено се опитваме и то с такива некоординирани и неадекватни идеи, с каквато господин Борисов излезе – да се създадял нов прокурор, с мандат 7 години, който да контролира сегашния контрольор, но да се избира от същите хора, които избраха и сегашния главен прокурор. Това е абсурд! Ако някой иска да направи истинска реформа, или ще направим реформа така, че президентът да избира главния прокурор, или че президентът ще назначи контролиращото главния прокурор лице. Всичко друго е прах в очите, не само на ЕК, но и на българските данъкоплатци“.

За възможността Борисов да стане президент през 2021 г.

„Той днес се закле пред телевизиите, че няма да бъде, но той отдавна е създал впечатлението, че има мнение, но не е съгласен с него“.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна