Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иракският парламент с резолюция за изтегляне на чуждестранните войски

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Парламентът на Ирак гласува резолюция за прекратяване на присъствието на чуждестранни военни сили в страната. Въпросът застана на дневен ред след убийството на иранския генерал Касем Сюлеймани близо до международното летище в Багдад по заповед на американския президент Доналд Тръмп. 

Вашингтон и Техеран си размениха заплахи, че ще отговорят бързо, ако бъдат ударени.

Хиляди иранци излязоха по улиците, за да изразят почитта си към Касем Солеймани. Тленните му останки бяха превозени до югозападния ирански град Ахваз. Говорител на външното министерство в Багдад заяви:

„Разглеждаме случилото се като акт на държавен тероризъм. Декларирахме, че всички последствия от това действие ще бъдат за онези, които са го извършили - за терористичното правителство на Съединените щати“.

Иракското външно министерство внесе официални жалби при генералния секретар на ООН и в Съвета за сигурност заради американските въздушни удари на иракска територия, като ги определи като "опасно нарушение на иракския суверенитет.

Лидерът на подкрепяното от Иран ливанско шиитско движение Хизбула Хасан Насралла заяви, че убийството на генерал Солеймани бележи началото на нова фаза в историята на Близкия изток.

„Когато ковчезите с американски войници и офицери започнат да се връщат в Съединените щати в хоризонтално, а не във вертикално положение, Тръмп и администрацията му ще разберат, че са изгубили региона и ще изгубят и изборите“.

От Вашингтон продължиха да настояват, че заповедта за ликвидирането на Солеймани е дадена от президента Тръмп, за да спре война, а не да я започва. Президентът предупреди, че са набелязани 52 ирански цели  в случай на ирански отговор срещу американски граждани или обекти. Държавният секретар Майк Помпео заяви:

„Винаги ще извършваме правилните действия, за да защитим Америка. Убеден съм, че решението, което взехме за ликвидиране на този терорист, който нанесе толкова много вреда  в продължителен период, беше в правилната посока за намаляване на риска за Америка“.

Иракският парламент се събра извънредно днес, два дни след въздушния удар край Багдад, при който бяха убити иранският генерал Касем Солеймани и командирът на "Бригадите Хизбула" Абу Махди ал Мухандис". Безпрецедентно отговорността за атентата бе поета публично от американския президент Доналд Тръмп.

Днешната резолюция няма задължителен характер,

но изпълнението ѝ от кабинета е повече от вероятно, след като за оттегляне на чужденците се изказаха не само двата най-влиятелни партийно-политически блока на шиитите, но и премиерът Адил Абдул-Махди. Следващите стъпки на Абдул-Махди ще имат пряко отражение върху статута на около 5 000 американски войници, разположени във и северно от иракската столица. Освен тях в Ирак имат свои войски и редица други държави, които помагат на страната да се справи с екстремистката групировка "Ислямска държава".

Докато парламентът в Багдад все още заседаваше, от коалиционното командване обявиха, че спират временно програмите за обучение на иракските войски, за да се съсредоточат върху самоотбраната срещу нарасналата опасност от шиитските милиции в Ирак.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна