Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Водна криза и трусове в управлението

Най-драматично е положението в Перник, където захранващият града язовир „Студена“ е почти празен.
Снимка: БТА

Рамката на политиката по управление на води, отпадъци и фактори на околната среда е причината това да се случва, заяви пред БНР Атанас Костадинов от БСП. Той подчерта, че загубите на вода са същите както и преди 10 години въпреки милиардите инвестиции в сектора.  

Костадинов потвърди, че 20 януари остава датата за внасяне на вот на недоверие:

„За нас коренът на тези неразумни и неустойчиви действия е политическата рамка в последните 10 години управление на този сектор… Целта ни е политическа - оставка на този кабинет. Малката цел е след този вот да има освен радикални реформи, но и радикален консенсус по отношение на това как се управляват компонентите и факторите на околната среда“.

Според социалиста с управлението на водите са се решавали политически задачи. Той е категоричен, че оттук нататък не трябва да се допускат политически и икономически императиви да се влагат по въпроси от публичен интерес.

„Струва ми се за последните 2-3 години, вместо Министерски съвет, можем да възложим на ДАНС, прокуратурата и МВР да управляват тази страна. Там, където има сериозно увреден и незащитен публичен интерес, се чака истинността от прокуратурата. Ролята и смисъла на едно управление е именно това – поне да се грижи за публичния интерес на гражданите“, коментира депутатът в интервю за предаването „Неделя 150“ на програма „Хоризонт“.

Трябват спешни мерки и план за действие, който максимално бързо да осигури вода за населението в Перник, каза той, но подчерта:

„Ако заровим глава в този конкретен казус, няма да можем да стигнем до големите отговори. Няма изграден от страна на държавата ясен кризисен щаб, който да препоръча по определен план за действие тези мерки и мероприятия, които максимално в момента да решат и санират въпроса с доставката на вода. Правят се неща на парче. Вторият план обаче е много по-важен – защо, по какъв начин и как в момента сме в такава ситуация“.

Водите се нуждаят от единен механизъм и управление, който е разписан в Националната стратегия за управление и развитие на водния сектор, но никой от години не се съобразява с тази рамка, категоричен бе Костадинов.

Валя Ахчиева: Лъжа са твърденията, че никой не е знаел

В свое разследване журналистът Валя Ахчиева разказва за водната криза в Перник чрез сателитни снимки на язовир „Студена“ месеци назад, които ясно показват проблема във времето. Въпросът е в две части – кой какво не е свършил от задълженията си и къде е водата, подчерта тя.

„Пълна лъжа са твърденията, че никой не е знаел за какво става дума. В България има Закон за водите. Водите на България на национално ниво се управляват от Министерския съвет. Оперативното управление на водите се осъществява от министъра на околната среда и водите. В цикъла на управление министърът трябва да издаде разрешително за водоползване, утвърждава стратегически график за всеки язовир поотделно, издава ежемесечен график, който е част от разрешителното за всеки язовир. Вярно е, че графикът се издава въз основа на заявка, но заявката в никакъв случай не е решаваща. Органът, който взема решение, е министърът“, обясни Ахчиева.

Тя допълни, че пръв приоритет е питейното водоснабдяване. По думите ѝ министърът може да наложи лимит или да изключи другите водоползвания, например за промишлени цели.

Нищо такова не е направим министър Нено Димов в продължение на 3 месеца, отбеляза разследващият журналист. Според нея цикълът на управление е  затворен изцяло в ръцете на екоминистъра и няма как вината да се прехвърли на някой друг.

Още през август заплахата се е задала зад ъгъла и никой не е видял, подчерта Валя Ахчиева.

Не само министърът е за арест

„Кой обяви война на хората в Перник?“, попита тя. По думите ѝ има и други хора, които не са изпълнили своите задължения, за да има вода за хората:

„Не е само министърът за арест. Или прокуратурата ще ги намери тези, които са обявили война на хората в Перник, или ние журналистите ще започнем да ги посочваме. Главният прокурор Гешев трябва да разбере, че ние очакваме не само действия и акции от прокуратурата. Очакваме конкретни резултати. Това означава – длъжностни лица по списък в затвора. От г-н Гешев зависи дали той ще застане на страната на народа срещу тези, които му обявиха война, или ще избере грешната страна. … Познайте колко бързо ще се изнесат хората в чужбина заради това, че няма и вода. Това е войната, обявена на народа от една шайка олигарси и политици“.

Ахчиева попита и дали толкова бързо сме забравили водната криза на София и къде изчезна водата на язовир „Искър“ през 1994-1995 г.

Тя е категорична, че ако не се открият причините за безводието в Перник и други региони, не може да се намери рецептата за това да има вода оттук нататък.

Прокуратурата и представители на партиите от управляващата коалиция ГЕРБ и ВМРО не пожелаха участие в разговора.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна