Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Акценти от чуждестранния печат

Снимка: архив

Държавният секретар на САЩ Майк Помпейо се надява, че срещата на върха в Берлин ще помогне за намаляването на доставките на оръжие за Либия и за постигането на мир в региона, пише „Ню Йорк таймс“.

„Мисля, че постигнахме напредък“, заяви Помпейо и допълни: „Поне напредък в ограничаването на новите оръжейни системи и на нови сили в региона, така че поне да имаме затишие, за да можем да започнем успокоим тази потенциална трагедия и да стигнем до политическо решение, каквото знам, че всички тук искат да постигнат“.

Гърция все още не е изразила официално мнението си за резултатите от преговорите за мирно разрешаване на кризата в Либия, но правителствени източници индикират, че Атина е доволна от постигнатото, пише електронното издание на вестник „Катимерини“.

Според информацията, която идва от кабинета на президента, преговорите са били „позитивна стъпка“, която е потвърдила нуждата от политическо решение на кризата и още, че всички страни са се съгласили да бъде запазено оръжейното ембарго над Либия.

Най-вероятно Гърция няма да наложи вето или да блокира решения в Европейския съюз, отнасящи се до кризата в Либия, въпреки че сделката между правителството в Триполи и Анкара за морските граници заплашва суверенитета на Атина.

Новината за конституционните реформи и неочакваната оставка на правителството на Дмитрий Медведев потвърдиха решителната роля на президента на Русия Владимир Путин на политическата сцена на страната, коментира френското издание „Монд“.

На преден план излезе ново лице - новият министър-председател Михаил Мишустин. Този малко познат човек само за няколко часа зае видно място на шахматната дъска на руския лидер, за който се смята, че планира да остане на власт след края на четвъртия си и последен мандат през 2024 година.

Повече от 6 хил. души умират годишно в Сърбия, поради различни заболявания и усложнения, свързани със замърсяването на въздуха, пише скопското издание „Слободен печат“.

Според проучване на Световната здравна организация, Сърбия е на първо място в Европа и на девето място в света по смъртни случаи, причинени от различни видове замърсяване, предимно поради замърсяване на въздуха. Общо 12 хил. души в Сърбия умират на година от всякакви видове замърсяване, а половината от тях са причинени именно от усложнения и заболявания, свързани с мръсния въздух в страната.

В световен мащаб 8,3 млн. души умират всяка година от замърсяването на въздуха.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени