Случаят е различен от замърсяването на река Марица, тръгнало от района на Пазарджик.
В срок от 20 дни трябва да се установи дали има данни за извършено престъпление. Проверката е възложена на Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“ и служителите на районното полицейско управление в Стамболийски.
Ще бъде изискана необходимата документация – констативни протоколи и снемане на обяснения от управители на фирми за преработка на пластмасови изделия.
В събота беше установеното голямо количество умряла риба в речния участък от Пазарджик до Стамболийски и Цалапица.
Вчера от Басейнова дирекция посочиха като причина изтеклите в реката два вида пестициди.
Секретарят на община Стамболийски Даниела Кръстева, която е еколог, обясни пред Радио Пловдив, че не отговарят на истината твърденията, че канализационната мрежа на града е заустена директно в Марица, без да преминава през пречиствателната станция. "Всичко с пречиствателната станция е наред, не се притесняваме от проверката", посочи секретарят на община Стамболийски.
Директорът на ИАРА доц. Галин Николов коментира във Велико Търново, че е унищожена екосистемата в близо 30-километровата зона по поречието на Марица, където замърсяване с пестициди доведе до измирането на тонове риба.
Щетите на популацията в река Марица все още се оценяват, но всичко е унищожено, обясни той. „За да се възстанови, ще е необходим период от минимум 10 години. Намерени са мъртви риби по 15-20 килограма. Радостното е, че сме успели да спасим, пренасяйки част от тези риби в други чисти водоеми“, каза директорът на ИАРА.