Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ВМРО в Добрич иска общински фонд за насърчаване на раждаемостта

Образованите родители трябва да бъдат подпомагани, за да имат повече деца

Днес изтича срокът, в който гражданите на Добрич имаха възможност да депозират своите предложения как да работи общинският фонд за насърчаване на раждаемостта в града. 

До този момент в общината такъв фонд не е съществувал. Създаването му беше предложено на една от общинските сесии миналата година. Целта на фонда е да се отпуска еднократна финансова помощ за новородено на родители, от които поне единият е с висше образование, като по този начин се стимулират младите семейства да останат да живеят в Добрич.

Точно преди година общинските съветници от ВМРО-БНД в града направиха предложение за създаването на фонд за насърчаване на раждаемостта в града. Според тях най-малобройната група от жители на Добрич е тази на хората между 19 и 40-годишна възраст и именно към тях общината следва да подходи с по-особено внимание.

Подобни фондове вече съществуват в други общини в България, мотивира се един от вносителите на предложението - Тихомир Маринов.

"Идеята датира отпреди две години, когато наши съмишленици от ВМРО в други общини го наложиха това. Успяха да се преборят, за разлика от нас. И виждаме в други общини, че има вече работещи такива наредби и се стимулира образованото родителство, така да го нарека", посочи Маринов.

Аргументите на несъгласните с предложението гласят, че то е дискриминационно.

"За мен образованието не може да бъде дискриминация. Ако образованието е дискриминация, тогава е дискриминация и стипендията за отличен успех в училищата. Тогава е дискриминация, че за да станеш учител, на теб ти искат педагогическо образование, тогава е дискриминация, че да станеш адвокат, на теб ти искат юридическо образование", коментира Тихомир Маринов.

Младите и образовани хора трябва да останат в Добрич, смятат вносителите на предложението. Ще се търсят и дарители за набиране на средства за инициативата.

"Започваме с една, бих казал, че е скромна сума - около 30 хиляди лева. За първо дете 400 лева, за второ - 500, за трето, всяко следващо - 4-то, 5-то се плащат по 1000 лева. За трето е най-висока сумата, защото за да преборим демографската криза, едно семейство трябва да има три деца, за да почнем да имаме положителен баланс", изтъкна Маринов.

След края на едномесечния срок за обществено обсъждане, който изтича днес, предстои да се разгледат и обсъдят предложенията на гражданите, да се направят промени, ако такива са необходими в правилника на фонда, след което той ще бъде гласуван от общинските съветници на сесията на 28 февруари.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна