Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Руси Статков: Приватизацията нямаше конституционна основа и стратегия

| обновено на 17.02.20 в 14:20
Руси Статков
Снимка: БГНЕС

Приватизацията нямаше нито конституционна основа, нито стратегия. Стратегия, която да даде такава промяна, че да постигне запазване на производството, повишаване на неговата ефективност, по-високи доходи“. Това коментира пред БНР Руси Статков, член на Надзорния съвет на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол.

По думите му „хората бяха подложени на национално предателство“:

„Един от тях се пише свидетел на прехода и издаде книга, в която си признава, че българският народ не е искал това, че не е бил готов за такава промяна. Кой ще бъде готов за промяна, в  която ще бъде безработен? В която т.нар. „общонародна собственост“, която е и негова, някой ще я получи на безценица“.

В предаването „12+3“ Статков допълни:

Боновата приватизация се извърши в посока на това да се ограбят хората. Нямаше конституционно уреждане на тези въпроси. Нямаше как да се отиде в пазарна икономика без институциите на пазарната икономика. Когато нямаш условия да защитиш миноритарния акционер, това си е активен грабеж“.

Руси Статков подчерта, че по темата има достатъчно доказателства:

Имаме 19 000 кутии с 1,5 млн. страници информация. Информация има в Сметната палата, в Държавен и финансов контрол, има в министерствата, която не ни е предадена, има и в Народното събрание. Има всичко, но проверката не трябва да се случва през ДАНС, а с друг подход. Трябват хора, които са квалифицирани да оценят тази информация и да вземат обективни решения в оценителния процес. Тогава можем да кажем, че ще има резултат“.

Интервюто с Руси Статков можете да чуете в звуковия файл.

„Химко“ - Враца

Раздържавяването на „Химко“ е емблематичен пример за корупционна приватизация на предприятие, което в продължение на 20 години е безспорен лидер на торовата индустрия в не само България. Врачанският комбинат е изнасял 80% от цялата родна продукция. Приходите от продажби през 1996 година са 159 млн. долара, печалбата - 58 млн. долара, а работещите са 2300 души.

Репортаж по темата от Враца можете да чуете в звуковия файл.

В Русе приватизацията се случи, както навсякъде. Градът даваше сериозна част от икономиката на страната преди 30 години, унищожаването на големи фабрики и комбинати се случи болезнено за хората. голяма част от предприятията имат история отпреди 9-и септември 1944 година, но нямаха управленци за след 1989 година. Има и добри примери за приватизация.

Репортаж по темата от Русе можете да чуете в звуковия файл.

„Дунарит“ е един от примерите за добра приватизация в Русе
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени