Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Страните от Г-20 се търсят консенсус за данъчно облагане на технологичните гиганти

Страните от Г-20 се опитват да постигнат консенсус до края на 2020-а за данъчно облагане на технологичните гиганти.

Организацията за икономическо сътрудничество и развитие разработва световни правила, които предвиждат дигиталните компании като Гугъл, Амазон и Фейсбук, да плащат данъци там, където правят бизнес, а не само където са регистрирани.

Водещите икономики призоваха за единство при справянето с агресивното данъчно оптимизиране, което правят технологичните гиганти Гугъл, Фейсбук и Амазон.

Призивът беше направен в рамките на среща на финансовите министри на страните от Г-20 в Рияд и е насочен предимно към Съединените щати - дом на най-големите технологични компании.

„Няма време да чакаме избори“, заяви германският финансов министър Олаф Шулц, обръщайки се към Вашингтон в опит да предотврати замразяване на данъчните реформи до президентските избори в Съединените щати през ноември.

Организацията за икономическо сътрудничество и развитие е на път да постигне съгласие за минимален данък в интернет гигантите, а приходите се очаква да бъдат общо 100 милиарда долара годишно.

Няколко европейски държави, сред които Франция, Испания, Австрия, Италия, Великобритания и Унгария или имат план за дигитален данък, или работят върху такъв, а това може да създаде фрагментирана световна система, в която националните данъчни системи са в конфликт една с друга, предупреди американският финансов министър Стив Мнучин.

На 14 февруари основателят на Фейсбук Марк Зукърбърг обяви, че е готов да плаща повече данъци в Европа и приветства глобално решение, изготвено от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна