Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Президентът призова за мерки в подкрепа на бизнеса, който вече търпи загуби

Президентът се срещна и със синдикатите, които поискаха държавата да гарантира 60% от заплатите в засегнатите фирми "за времето, което е нужно"

| обновено на 16.03.20 в 15:23
Снимка: БГНЕС
Президентът Румен Радев призова за мерки в подкрепа на българския бизнес, който вече търпи загуби заради ограниченията след въведеното извънредно положение. На среща с държавния глава представители на работодателските организации настояха държавата да изплати веднага задълженията си към фирмите по различни програми и обществени поръчки.

Радев отново призова за строго спазване на всички мерки, препоръчани от институциите за ограничаване на разпространението на коронавируса. Според него обаче само с ограничения, забрани и глоби обществото и икономиката няма да могат да излязат от кризата.

"Виждате, че във всички засегнати държави пакет от такива мерки са в ход. Трябва да мобилизираме максимално всички възможни, начин да се получат средства от ЕС, това вече е факт, но не и достатъчно. Призовах също правителството в спешен порядък да преоцени своите финансови, инвестиционни приоритети, ако се налага, някои проекти могат и да изчакат. Здравето на българските граждани, здравето на българския бизнес не може да чака".

Представителите на бизнеса настояват държавата да подкрепи хората, останали без работа заради строгите ограничения. Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал и Радосвет Радев от Българската стопанска камара коментираха:

"Трябва да се осигурят непременно зелени коридори за транспортните превози. За тези, които са с рязък спад на продажбите, също трябва да бъдат подкрепени доходите на хората".

"Държавата, точно в този момент, трябва да покаже своята коректност, изплащайки свои задължения по различни оперативни програми и обществени поръчки".

След срещата с държавния глава, представителите на бизнеса разговаряха и с министъра на икономиката Емил Караниколов за кризисни мерки за подкрепа на бизнеса, както и за механизми за подкрепа доходите на работниците и служителите в компаниите, които ще бъдат засегнати от извънредното положение заради Covid-19.

Финансовото министерство ще предложи конкретни мерки за подкрепа за бизнеси, които страдат от ликвидна криза заради мерките. Това ще става чрез Българска банка за развитие, каза финансовият министър Владислав Горанов:

"Няколко мерки, които не са панацея, особено ако говорим за дългосрочна криза, но като бързи мерки в контекста на едномесечния срок на извънредно положение, биха могли да смекчат натиска върху действително засегнатите бизнеси от ограниченията, които налагаме. Там сме готови с ресурс от държавата да подкрепим и допълнително да капитализираме Българската банка за развитие".

След като се срещна с представители на работодатели, президентът Румен Радев разговаря и със синдикатите

КНСБ и КТ “Подкрепа“ настояват предпазни средства - маски, облекла и дезинфектанти да бъдат осигурени не само за медиците, но и за работещите в обществения транспорт, автогари, ж.п гари и летища.

„Хората са най-важният ресурс, с който разполага България. Трябва да мислим за запазване на работни места, за оцеляване на сектори от икономиката и за най-засегнатите българи, които са на ръба на своето съществуване“, посочи президентът пред синдикатите. Те настояват държавата да определи пределно допустими цени на продуктите, необходими за ограничаване на коронавируса.

Лидерът на КНСБ Пламен Димитров посочи: „Основно дезинфектанти поне, оттам да се започне!“

Държавата трябва да гарантира 60 на сто от заплатите в засегнатите фирми "за времето, което е нужно", подчерта лидерът на КНСБ Пламен Димитров.

Синдикатите  настояват държавата да гарантира 60% от брутната заплата на всички работници във фирми, които намаляват производството си или затварят заради ограниченията:

„И то не за един месец, а за времето, което е нужно и останалите 40% от това възнаграждение да бъдат задължение на работодателя, който да може да ги плати и след като приключи съответното извънредно положение, до два месеца“.

Синдикатите искат и за среща със здравния министър, на която да се изясни начина, по който държавата ще изплаща допълнителните 1 000 лева към заплатите на медицинските лица, работещи на първа линия в борбата с Covid-19.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна