Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как икономическите мерки отекват сред малкия бизнес в страната

Снимка: Ани Петрова, БНР

Как икономическите мерки отекват сред малкия бизнес в страната. Трудностите пред работодателите започнаха още в началото на кризата, създадена от пандемията.

Председателят на Управителния съвет на браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост в Добрич Галин Господинов, който е и един от големите работодатели в областта с около 350 работници, споделя, че повече фирми в бранша са намалили драстично работата си, а другите са преустановили дейността си изцяло. Неговата мебелна фирма е работила предимно за износ за Италия, което е основната предпоставка да работят със занижен капацитет:

„Почти сме преустановили работа. Работим по малки поръчки. С транспорта имаме проблем в Европа. Затруднена комуникация, трудно се работи. Имаме и отказани поръчки“.

В незавидно положение се намира и другата дейност на Галин Господинов – търговията със строителни материали. Отбелязаният спад за месец март е около 20%. Очаква се по-драстичен спад през април.

Първата мярка, която Господинов е предприел, е да освободи работниците си, които са били на изпитателен срок и тези в пенсионна възраст.

Според Галин Господинов мярката 60/40 е добра алтернатива за поризводствените предприятия, в които оборотът е спаднал с около 20-30%, за останалите – почти приключили дейност, е неработеща. 

От схемата 60/40 отказва да се възползва и друг работодател, пожелал анонимност. Той отговаря за над 10 служители, но смята, че тази помощ ще има обратен ефект върху собствениците на фирми на следващ етап. 

„Който се облажи от тази схема и си мисли, че ще бъде в полза на работниците, се лъже. На втория или на третия месец, след като приключи цялата офанзива, ще го налазят данъчни, РЗИ-та, всякакви инстанции, за да си върнат парите“. 

След почти 20 години в туристическия бранш от края на месец март Христина Атанасова е изпратена на борсата. Според нея мярката 60/40 в нейния случай не може да помогне, тъй като работодателят ѝ няма как да осигури средствата за неговата част, след като в момента няма туризъм и не се знае докога няма да има. 

Оптимистичните прогнози на Галин Господинов са фирмите да достигнат нивото си на работа отпреди кризата в края на годината, ако епидемиологичната обстановка се нормализира в края на май. 

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени