Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ал. Кашъмов: Институциите активно да публикуват документи в интернет

Александър Кашъмов
Снимка: Ани Петрова, БНР

В условията на криза информацията става особено важена, коментира пред БНР Александър Кашъмов от програма „Достъп до информация“.


„Много е важно да ги има тези брифинги, в които актуално и навременно се дава горещата информация на медиите, а оттам и на обществото, но едновременно с това институциите трябва да бъдат подготвени да публикуват активно на своите интернет страници документи. В дневния брифинг ние чуваме новото, но как гражданите да го сглобят за себе си, как да си създадат цялата картина, как лесно да открият примерно всички заповеди, свързани със забрани, предупреждения и заповеди какво да правят. Как да ги сложат в една обща картина, за да разберат кое е останало, кое е отменено и така нататък. Всички тези заповеди, разпореждания и т.н. се издават с актове, с документи на съответните компетентни институции. Това прави необходимо в интернет страниците на тези институции да бъде предоставяна актуална информация, която да бъде лесно възприемаема за гражданите…“.

Когато се залага само на устното слово, понякога се получават „разнопосочни сигнали“, подчерта Кашъмов.

„След като съществуват 4 хилядолетия писменост, е хубаво да може хората да прочетат и съвсем точно да разберат какви са правилата, които са създадени“.

Основни заповеди, които са от съществено значение за поведението на гражданите, в момента не се публикуват дори в Държавен вестник, разкритикува Кашъмов. Администрацията има потенциал да коригира сегашните недостатъци и „това изобщо не е сложно“, категоричен е той.

„Това е задължения по член 14 от Закона за достъп до обществена информация, който съществува от 2000 година. Винаги една институция трябва да бъде наясно и да търси сама за себе си кое е актуалното, важното за живота и здравето на хората, което трябва да бъде сложено в интернет. В този случай ние говорим за специална секция, която е добре да се направи във връзка с Covid- 19. Такава при прегледа се вижда само Министерство на здравеопазването да е създало…“.

В сайта на РЗИ – София също има секция „Актуално“ допълни Кашъмов, според когото е наложително от нея става ясно какво се прави на ежедневно ниво.

„Когато някой на сутрешния брифинг постави въпрос, на който отговорът е „Ами това е работа на РЗИ“, то значи след това ние трябва да можем да прочетем на нейната страница точно какво е направила РЗИ и направила ли е нещо по поставения въпрос“

В Националната информационна система за борба с Covid-19 има деликатен момент – регистрацията с ЕГН, но това „не е най-съществената данна там“:

„Разбира се, здравните данни са най-важните в случая. Те попадат в категорията на така наречените „чувствителни данни“ по Общия регламент за защита на данните – GDPR. От друга страна, администратор е Министерството на здравеопазването, така че би трябвало да не се притесняваме. Въпросът е действително какво самите граждани биха получили за себе си от тази апликация. Не оставам с впечатление, че нещо особено  би било от полза за отделния гражданин. Това, което би било евентуално от полза, е да може държавата да осъществява по-добре превенцията, което също не е много ясно апликацията е по прекия път, отколкото едни елементарни ежедневни мерки, които институциите трябва да извършват“.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени