Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На дюните може с багер, но не и с палатка

Иракли, снимка от 2016 г.
Снимка: БГНЕС

През първия уикенд, в който отпаднаха ограниченията за пътуване, се разбра, че достъпът до плажа за природосъобразен туризъм "Иракли" е преграден на две места, където има начални строителни дейности. 

Два месеца изолация чакахме, за да се върнем към нормалното. Днес се питаме кое е нормата за Черноморието?

"Нормално" ли е например онова, което се случва с малкото останали незастроени кътчета? Или минава за "нормално" просто защото тече от години, изтощихме се от изгубени битки, а поколение деца порасна по протести в защита на Пирин, Иракли, Странджа, къмпинг "Корал" (списъкът не е нито изчерпателен, нито окончателен).

До плажа на Иракли сега се стига само с багер, а става въпрос за два имота, за които са регистрирани инвестиционни предложения за строителство. И двата имота са със статут на земеделска земя в защитени зони от "Натура 2000" и според решения от февруари 2020 г. на Регионалната екоинспекция в Бургас е отказано одобрението за строителство в тях.

Междувременно в НС беше внесен проект за още по-строга забрана и глоби за палатки и къмпингуване. Другите куриозни мерки в подкрепа на туризма включват субсидия за полети от чужбина, карантина за желаещите да летуват в чужбина, намаление на "такса шезлонг". 

Докато социалните мрежи обсъждат поредната недомислица, се извършва строителство в защитени зони и планомерно унищожаване на малкото останали незастроени кътчета. 

Чуйте в звуковия файл печалния обзор на Вера Стаевска от инициативата „Зелени закони“. Тъжният списък на нарушенията започва от най-северната и стига до най-южната част на Черноморската ивица.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени