Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Работодатели и синдикати с консенсус за още антикризисни мерки

Синдикалисти и психолози подготвят протоколи за здравословна работна среда

| обновено на 29.05.20 в 15:00
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Бизнесът и синдикатите се обединиха около пакет от общо 54 допълнителни антикризисни мерки, като документът вече е изпратен до кабинета на премиера Бойко Борисов, научи „Хоризонт“.

Преговорите по мерките продължиха близо два месеца в Националния съвет за тристранно сътрудничество.

Едно от предложенията е да се поиска нотификация от Европейската комисия за периода 31 юли - 31-ви декември 2020 г. за удължаване на действието на схемата 60 на 40 и за разширяване на обхвата ѝ.

Сред лансираните от работодателските и синдикалните организации предложения са в обхвата на схемата "60 на 40" да се включи и селското стопанство, а за секторите "Туризъм" и "Транспорт" тя да се трансформира в "80 на 20".

Минималното обезщетение за безработица да стане 60 на сто от осигурителния доход при запазване на максималния осигурителен доход до края на 2020-та година.

За уволнените по време на извънредното положение, които нямат право на обезщетение за безработица, да се предвидят ваучери за храна на стойност линията на бедност е друго предложение, по което има съгласие.

Да се въведе допълнителен целеви отпуск до 20 дни за сметка на Националния осигурителен институт за уязвими групи работници, като майки с малки деца и възрастни - също до края на 2020 година. Това са част от другите консенсусни мерки.

Единодушна подкрепа от бизнеса и синдикатите има и мярката за прекратяване на задължението за заплащане на такса "битови отпадъци" и данък "сгради" за затворени обекти и предприятия за периода, за който те са преустановили дейността си.

Здравословна работна среда

Синдикалисти и психолози подготвят специални алгоритми, препоръки и съвети за организирането на работните места така, че да бъдат максимално незастрашаващи здравето на работниците. Има компании, които се опитват с помощта на специалисти да създадат комфорт на работещите и да им помогнат с различни инициативи да преодолеят депресията от пандемията.

Националният секретар по безопасност и здраве при работа на КНСБ Огнян Атанасов заяви, че е много важно по предприятията и институциите приоритетно да бъдат обособени уязвимите групи работници и служители. Той подчерта, че във всяка фирма трябва да има определени хора, обикновено длъжностно лице по безопасност и здраве при работа или човешки ресурси, които да знаят какво трябва да направят, ако служител с доказан Covid-19 или с подозрение, че се е заразил, на работното си място.

Репортаж на Мария Костова в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна