Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътуване във времето в най-големия исторически парк на света

Снимка: ipark.bg
На 30 километра от Варна, в с. Неофит Рилски, община Ветрино, се намира най-големият исторически парк в света – туристически атракцион „Неолитно селище“.

През сезон 2020, освен много нови и интересни атракции, от Исторически парк организират различни събития, които целят да въздигнат българския дух и култура. Събитията по различен и интересен начин демонстрират родолюбието на българите.

Част от тях са изложба-конкурс „Историческа живопис“, която ще се проведе от 6 до 24 май и авто изложба-конкурс „Ние сме България“, която ще се проведе от 19 до 21 юни. Освен основната цел за въздигане на българския дух и култура, събитията имат и парични награди за участниците.

Пътуването във времето започва с най-старата цивилизация в света и нейната уникална култура. Преди повече от 7000 години по българските земи възниква първата цивилизация. 

В Историческия парк може да се проследи развитието на хората през епохите неолит и халколит, които ни връщат до 10 000 години назад във времето, както и представянето на “тракийския период” с показване на единствения възстановен тракийски дворец в света, в който има тронна зала, спалня, тракийски съкровища и 2 тракийски гробници.

Всеки посетител в Исторически парк може да стреля на специално изградено за целта стрелбище с традиционен лък. Може да се запише на езда или да се разходи с кон на манеж и дори да стреля с лък от него. Посетителите могат и да се преоблекат в средновековни и прабългарски облекла.

Възможно е посетителите да наблюдават демонстрация с хищни птици, а по-смелите могат да се снимат със сокол или да го подържат в ръката си.

В зона “Прабългари” са пресъздадени различни видове юрти, а в зона “Славяни” са пресъздадени жилищата така, както изследователите са установили, че са изглеждали в действителност.

В процес на изграждане е зоната “Първо българско царство”. В нея посетителите ще се докоснат до времето, в което освен една от най-силните държави в Европа, страната ни е била и най-големият славянски културен център.

Освен пътуване през различни исторически епохи, на територията на Исторически парк са изградени езера с площ от 1 декар. Към тях е изградено и пристанище за лодки, с които посетителите могат да плават.

В ресторантите на Историческия парк, посетителите могат да се насладят на храна, приготвена по автентични старовремски рецепти от територията на България и Волжка България.

Повече за всичко това чуйте от Ивелин Михайлов - изпълнителен директор на Исторически парк, в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна