Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Емоциите ни подвластни дори на малкото недостиг на сън

Снимка: https://pixabay.com/

Дори незначителна липса на сън може съществено да повлияе на емоционалното състояние на човек, съобщава сайтът "Медикъл нюз тудей", позовавайки се на норвежко проучване. Авторите му от Норвежкия университет за наука и технология са провели изследване с 52 здрави доброволци на възраст между 18 и 35 години. 

В продължение на 11 дни режимът им на сън е бил контролиран от учените.

През седмицата доброволците спели както обикновено. През последните три дни обаче те са си лягали два часа по-късно от обичайното, като продължили да стават в стандартното си време. Сутрин участниците в изследването са били подлагани на тестове за внимание и емоционално състояние. Преди тестването на доброволците не им е било позволено да консумират кофеинови напитки.

Изследователите са установили, че сутрин след три нощи с по-кратка продължителност на съня, времето за реакция на участниците е намаляло, което свидетелства за увеличаване на импулсивността. В течение на трите дни след недоспиване доброволците допускали все повече и повече грешки. Същевременно е наблюдаван и спад в показателите за приятни усещания - участниците са изпитвали по-малко положителни емоции.

Като цяло недостигът на сън може да повлияе на емоционалното благополучие на човека. Когнитивните и емоционални проблеми повишават риска от злополуки. Ако хората се лишават от сън дълго време, способността им да се справят със стреса и негативните житейски събития се влошава, отбелязват учените. 

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна