Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жители на Труд пак сигнализират за непоносими миризми в селото

| обновено на 14.09.20 в 14:47

За поредно обгазяване на село Труд през почивните дни от Централата за биогаз сигнализираха от Инициативния комитет, който настоява за нейното премахване. Във видеобръщения в социалните мрежи представители на протестиращите твърдят, че неприятните миризми са непоносими и увреждат здравето им. 

Според тях обгазяванията започват от 17 часа, а вечер и нощем стават още по- тежки.  Когато те не идват и зачитат населението, населението ще дойде при тях, предупреждават протестиращите след като никой не се е отзовал на сигналите им. 

В интервю за Радио Пловдив инж. Марияна Кондаклиева директор на дирекция „Контрол“ в РИОСВ - Пловдив потвърди, че са получили два сигнала от Труд. Тя обясни, че те повтарят предишни сигнали, но не уточняват каква е миризмата. 

Получената информация е препратена на РЗИ, защото има становище на Министерството на здравеопазването, че тези миризми могат да окажат негативно влияние върху общественото здраве. От РИОСВ очакват становището на здравната инспекция.

Централата е проверявана непрекъснато, правени са и проверки по сигнали, но те не са установили наличие на неприятни миризми, коментира инж. Кондаклиева.

Тя припомни, че е направено и четирикратно измерване на въздуха в продължение на по 14 дни и то през четирите сезона на годината,  но мобилната станция не е установила замърсяване на въздуха. Експертите, които са били на място, също не са усетили неприятни миризми. 

От началото на годината досега са постъпили 30 сигнала от жители на Труд  като в началото на 2020 г. причината за обгазяването е било наторяване на земята. Затова и сигналите са препратени до БАБХ. Що се отнася до обгазяването от биоцентралата сигналите са много, но те касаят едно и също денонощие, обясни Кандаклиева. 

Извършени са пет проверки като експертите са установили в Централата неизпълнение на предписание от края на миналата година за покриване на външните вани. Издадено е наказателно постановление през юни тази година, но операторът го обжалва. Централата е под постоянен мониторинг от страна на РИОСВ, освен това тя също има апаратура за измерване на чистотата на въздуха, но до момента сигналите не са потвърдени, каза експертът.

От екоинспекцията обясниха, че всички подадени сигнали на зеления телефон се регистрират и могат да бъдат проследи последващите дейности на РИОСВ.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна