Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Борис Таблов: Обществото не бива да пренебрегва мерките срещу пандемията

Училищата са перфектна среда за разпространение на коронавируса

„Като родители, ние трябва да обясним на децата, че трябва да бъдат по-отговорни към собственото си здраве, не да чакат да има винаги наложени ограничения и някой друг да следи за тяхното спазване". Това посочи в предаването „Нещо повече“ д-р Борис Таблов, анестезиолог, който работи и живее в Германия. Той коментира протестите "за" и "против" маските в училищата и ефектите от мерките срещу коронавируса по света.
„Периодът е особено труден за всички и без усилията на всички замесени страни няма как да се случат нещата. В много голяма част у хората по света се очертава тенденция на подценяване на случващото се. Излизат спекулативни материали, които се опитват да кажат, че няма абсолютно никакъв проблем. Но в крайна сметка вирусът е факт. Отричането на факта няма да реши проблема. С простички усилия можем да влияем на разпространението на този вирус и да намалим броя на смъртните случаи“, смята д-р Таблов. По думите му хората трябва да се отнасят малко по-отговорно към пандемията:

На директорите на училищата ще им е много трудно в тази ситуация. Родителите най-вероятно са изчерпали всички отпуски. И ако се затварят училища, това ще е трудно решение за директорите. Затова ясно трябваше да се каже кога се затваря училище. За да няма после вълна от протести“.

Според анестезиолога противниците на тези ограничения може да станат жертва на собственото си поведение.

„Мерките в училищата трябва задължително да се спазват. Тенденциите в Европа показват точно това – че процесът е трудно контролируем – училищата са перфектна среда за разпространение на коронавируса, децата имат реалните предпоставки да разнасят дълго време вируса, без никой да разбере."

"Хубавото в България е, че се позволи на родители, които изпитват риск за здравето, да оставят децата си да учат дистанционно. Но се надявам МОН да има поне два плана - да има резервни варианти за реакция в една или друга обстановка“, допълни анестезиологът.

По думите на д-р Таблов очаквано наблюдаваме ръст на заболелите в света заради отпуските. Хубавото е, че това все още не води до натиск върху здравната система.

„Сега всички напрегнато очакват какво ще стане октомври и ноември, когато нарастващият брой заболели с Covid-19 ще се комбинира с болните от зимните грипове. Европейските страни се справиха различно с пандемията досега. Но държавите използваха времето да се подготвят за втора вълна, особено това важи за Германия, която се справи доста добре и е готова с нова стратегия и с нови апарати за втора вълна. За България леко ме тревожи нарастващият брой починали при не толкова нарастващ брой заразени“.

Не трябва да се бърза с ваксината - това са бавни процеси, за да има ефективна ваксина, обясни още д-р Борис Таблов.

Още по темата можете да чуете от звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна