Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доживотен затвор без право на замяна по делото „Сарафово“

| обновено на 21.09.20 в 12:41
Снимка: БГНЕС/ БУРГАСИНФО

Затвор до живот без замяна и за двамата подсъдими по делото "Сарафово".

Специализираният наказателен съд наложи най-тежкото наказание по българското законодателство на задочно подсъдимите за атентата на бургаското летище преди 8 години - Хасан ел Хадж Хасан и Мелиад Фарах.

Роденият през 1988 година Хасан ел Хадж Хасан и Мелиад Фарах, роден през 1980 година, бяха признати за виновни за смъртта на шест човека, сред тях и българинът Мустафа Кьосов, опит за убийство на над 40 дущи и че са всяли смут сред обществото.

Те са действали като помагачи на извършителя на атентата  Мохамад Хасан ел Хюсеини, който също загина при взрива на 18 юли 2012 година. Според прокуратурата, тримата са свързани с военното крило на "Хизбула" - връзка, която предстои да видим дали ще бъде коментирана в мотивите на съда.  
   
Фарах и ел Хадж Хасан бяха осъдени да платят над 100 милиона лева имуществени и неимуществени вреди на пострадалите и наследниците на загиналите и държавната такса, която трябва да заплатят върху уважения размер на всички искове, която е почти 6 милиона лева:

"Реално това е една декларативна присъда, която няма да бъде изпълнена нито по отношение на наказанието, нито по отношение на гражданските искове, които бяха уважени от съда в голям размер", коментира присъдата и уважените искове по отношение на издирваните подсъдими адвокат Ивелин Димитров, процесуален представител на българската екскурзоводка, която пострада при атентата.

Въпреки, че е задочна, присъдата беше определена като съответстваща на тежестта на престъплението от прокурор Евгения Щъркелова.

"Дали ще бъде изтърпяна присъдата или не, е резултат от издирването на лицата. Това е първоинстанционната присъда, тепърва има развитие на съдебното производство, така че ще се прецени какво ще се прави в следващите инстанции. По канал на интерпол, това са лица за издирване и всички държави имат ангажимент при установяването им да съобщят с оглед задържане".
   
И изненадваща за служебната адвокатка на Хасан ел Хадж Хасан Жанет Желязкова:

"Тъй като аз нямам никакъв контакт с моя подзащитен не мога да взема решение единствено и само въз основа  на моето вътрешно убеждение. Аз трябва да бъда и запозната с мотивите, които са към присъдата и чак тогава, ако евентуално установим, че има процесуални нарушения или имаме основания, които да са категорични за отмяна на тази присъда, чак тогава мога да взема решение да я обжалвам".

Желязкова има 15 дни, за да реши дали да атакува доживотната присъда на ливанеца пред Апелативния спецсъд.

Във финалната си пледоария миналата седмица прокуратурата поиска доживотен затвор без замяна за двамата задочно подсъдими за атентата.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени