Практически няма такава сфера на изкуството, която да не е изключена от обществения живот.
„В България имаше една тенденция, в която интелигентните хора, хората на духа бяха съзнателно изключвани от възможността да участват в управлението, да изказват идеи. Сега виждаме, че откровено неграмотни хора управляват страната“, допълни Роберт Леви.
Не става дума хората на изкуството да управляват, става дума за това, че да бъдеш политик е професия, която изисква и висока квалификация, и голяма обща култура и интелект, подчерта поетът и писател:
„В България имаме обратна селекция. Тези хора съзнателно са изключвани от управлението“.
75-80% от стиховете в книгата „Anemoia“ на Роберт Леви са писани в Германия.
„Най-често пишех, ходейки на работа, в почивките. Един поет не избира кога Господ започва да му диктува, единственото, което следва да направи е да намери време да запише това, което му е издиктувал“.
Роберт Леви е роден през 1964 г. в София. Той е специалист по културна и социална антропология и история на българската култура, сценарист на документални филми. Автор е на поетичните книги "Един от върха на иглата" (1999), "Вавилон" (2006) и "Дромахия" (2017). Постоянен участник в националното движение “Поети с китара” и във фестивателите “Морски струни” - Несебър и “Поетични струни” - Харманли.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.