Eмисия новини
от 14.00 часа
Българско национално радио © 2021 Всички права са запазени

Shkupi ka frikë nga ndikimi bullgar përmes Korridorit 8

Снимка: BNT

Në një kohë të afërt nuk do të ketë ndryshim të konsiderueshëm në qëndrimin e Shkupit ndaj çështjeve të shtruara nga Bullgaria, tha për BNR doc. Milen Mihov, Zëvendëskryetar i VMRO.

“Histeria antubullgare” pritej. Ajo duhet të parandalojë ngritjen e çështjeve serioze në shoqërinë maqedonase. Shkupi do të ndërmarrë një fushatë të fuqishme dhe të koordinuar mirë në Evropë dhe në SHBA për diskreditimin e Bullgarisë, prandaj është i nevojshëm një reagim proaktiv nga faktorët bullgarë”, bëri thirrje Mihovi.

Para TV “Bulgaria ON AIR” Mihovi tha, se Shkupi në një mënyrë të njëanshme ndërpreu punën në Korridorin №8 me gjithë financimin e siguruar evropian, sepse mendon, se lidhja e transportit forcon ndikimin bullgar. 


Новините на БНР - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.