Боряна Калейн остана четвърта в Киев

Боряна Калейн
Снимка: Adore Pirin

Боряна Калейн и Катрин Тасева заеха съответно четвърто и седмо място в многобоя при жените на 36-о европейско първенство по художествена гимнастика в Киев (Украйна).

Калейн зае четвъртата позиция, като до последно се бореше за медал, но изпускането на бухалка в последното й изпълнение практически я лиши от място на почетната стълбичка.

Тя събра сбор от 95.300 точки (24.000 на обръч, 25.250 на топка, 23.200 на бухалки и 22.850 на лента).

Катрин Тасева остана седма със сбор от 92.150 точки (25.050 за обръч, на който след контестация, подадена от щаба беше оценен с 0.750 повече, първоначалната оценка бе 24.300, 23.200 на топка, 22.100 на бухалки и 21.800 на лента).

Форматът на този шампионат е само многобой при жените, без финали на отделните уреди.

Абсолютна европейска шампионка стана Линой Ашрам от Израел със 100.900 точки, втора се класира Алина Гарнаско от Беларус със същия сбор, а трета е втората представителка на Беларус Анастасия Салос с 96.500 точки.

В многобоя участваха само 25 гимнастички.

Отборът на Израел зае първо място е неофициалното класиране по медали. Гимнастичките на тази страна спечелиха три златни, три сребърни и един бронзов медал.

На второ място е Украйна с три златни, два сребърни и едно бронзово отличие, а на трето Беларус с 1-2-2.

"Европейска шампионка за 2020 г стана израелката ЛИНОЙ Ашрам!
Много, много заслужена победа!
Втора стана Алина Харнаско от Беларус, а трета стана нейната съотборничка Анастасия Салос.
Държавите, които не спряха подготовката си бяха и най-добре подготвени.
Много справедливо класиране.
Българките не успяха да изиграят нито едно свое съчетание. Не бяха в оптимална форма, има много обективни фактори за това - три прекъсвания заради пандемията, тежко прекарани болести (на Катрин се оказа, че е било коронавирус), реално три седмици подготовка, но това не може да е оправдание за някои от грешките. И двете имат достатъчно опит. Да, много усложнихме съчетанията! Някои не толкова зле изиграни съчетания ( топката на Буба, в която си спести доста неща, както и на всички други уреди) показаха, че сме готови да атакуваме златния медал! Съчетанията ни са абсолютно равностойни на победителите, но трябва да се изиграят И ЩЕ СЕ ИЗИГРАЯТ!
Предстои ни много работа!", написа в социалните мрежи Илиана Раева - президент на БФХГ.