„Интересува ме най-важното - как може те да станат отново баня. Нашата идея е да използваме японско ноу-хау и качество“.
„Заданието на Софийска община е да се създадем идеен проект, чрез който в северното и източното крило да има функционално използване на минералната вода“, това поясни в „Хоризонт до обед“ Миладина Монова, социален антрополог.
„В нашият проект искаме да покажем до каква степен минералният ресурс може да превърне София в термален град. Тук при Централните минерални бани имаме съчетание на природни ресурси, култура и история.“
„Изследваме и водните пари в нашия проект“, заяви в „Хоризонт до обед“ Надя Иванова, архитект от архитектурно бюро "Ямазаки/ Иванова".
„Опитваме се да експонираме всичко около минералните води. Идеята ни е водата да бъде достъпна за всички столичани. Обмисляме и различни отстъпки чрез пакети, а също за туристи и чужденци, се обмислят други пакети“, посочи още Иванова.
„В този проект Музеят за история на София си остава. Може да се направи и термален културен център. А с отпадъчната вода от канализацията предлагаме да може да се затопля самият площад.“
В следващи две издания на предаването „Хоризонт до обед“ ще бъдат представени и другите два класирани екипа.
До декември общинското дружество "Софияплан" ще събира коментари от граждани, а после ще състави предложение съвместно с главния архитект на столицата Здравко Здравков.
Още по темата в звуковия файл.