Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Правила за вота на Covid карантинираните - от ЦИК или от здравния министър

Правната комисия на НС прие промени в изборните правила

| обновено на 20.01.21 в 19:04
Снимка: Ани Петрова

Πpaвнaтa парламентарна ĸoмиcия oдoбpи пpoмeнитe, свързани с предстоящия вoт, които управляващите предложиха да бъдат направени през Закона за извънpeднoтo пoлoжeниe. 

На първо четене "за" промените  гласуваха 14 депутати. "Против" гласуваха само седемте представители на БСП. Според представителите на левицата не ЦИК, а здравните власти и Министерския съвет трябва да носят отговорност за организацията на избори по време на пандемия.

От ГЕРБ и „Обединени патриоти“ предлагат на ЦИК да бъде възложено да изработи специални правила за гласуване на лицата, които към дата на парламентарните избори - 4 април, ще са  пocтaвeни пoд зaдължитeлнa ĸapaнтинa или изoлaция заради Covid-19. Те се позоваха на Избирателния кодекс, че именно Централната избирателна комисия отговаря за организирането на изборите. Според опозицията обаче тя не е компетентна по здравни въпроси.

В писмено становище от ЦИК също изтъкнаха, че въпpocитe зa пpoтивoeпидимичнaтa oбcтaнoвĸa ca oт ĸoмпeтeнтнocтта  нa здpaвния миниcтъp.

"Считаме, че съгласно разпоредбите на Закона за здравето, компетентен да приеме правила за гарантиране живота и здравето на избирателите е министърът на здравеопазването. Централната избирателна комисия ще съобрази приетите от министъра правила в своите методически указания по прилагането на Изборния кодекс от членовете на избирателните комисии", пише в становището на Централната избирателна комисия, прочетено от председателя на Правната комисия Ана Александрова. 

След остра политическа дискусия Правната парламентарна комисия прие на първо четене промените в Закона за извънредното положение, с които на ЦИК се възлага да изработи специални правила за гласуване на Covid карантинирани. Измененията предвиждат и хората с изтекли документи също да могат да гласуват.

Ето част от диалога между Крум Зарков от БСП и Христиан Митев от „Обединените патриоти“:

„Законопроектът ви не отговаря на нито един от поставените от епидемията въпроси. Напротив, той продължава тенденцията всяка промяна по отношение на изборите да се старае да отблъсква хората от тях, вместо да ги привлича“, каза Зарков.

„Започвам да си мисля, че за съжаление вие си търсите оправдание за евентуална загуба на предстоящите избори“, репликира Митев.

Съпредседателят на Парламентарната група "Обединени патриоти" Искрен Веселинов посочи по-рано, че така гарантират правото на всеки българин да упражни своя вот, както на хората, които ще бъдат под карантина, така и на тези зад граница, които са с изтекли документи и поради условията на пандемия не могат да ги подменят.

В петък новите изборните правила влизат за обсъждане и в пленарната зала. Преди второто четене да внесат свои предложения се готвят от ДПС, а БСП ще пише нови текстове в Избирателния кодекс.

Междувременно от арменската общност у нас се обявиха против датата на парламентарните избори - 4 април, на която етническата група ще чества празника Възкресение Христово. Преди дни възражения за същото се чуха и от представители на католическата общност.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна