Левски победи Берое с три гола на Робърта

Левски - Берое
Снимка: Архив

Найджъл Робърта отбеляза хеттрик при пълния обрат и победата на Левски с 3:1 срещу Берое в мач от осминафиналите на турнира за купата на България по футбол. Мартин Камбуров също заби редовното си попадение във вратата на "сините", но Робърта вкара два прецизни удара от фаул и дузпа, след което се разписа и сам срещу вратаря.

Левски бе по-активен в атака в началото на мача на стадион "Георги Аспарухов", но безрезултатно - "сините" имаха четири центрирания в наказателното поле на съперника, а гостите се справиха безупречно. Те от своя страна създадоха първото положение в 14-ата минута, когато Гаюс Макута подаде на Мартин Камбуров, но неговият шут бе пресечен от бранител на Левски. Камбуров все пак стигна до дежурния си гол във вратата на Левски в 27-та минута. Той реализира дузпа, отсъдена за нарушение на Фейсал Рерас срещу Стив Фуртадо. Камбуров пропусна още едно положение след гола, а Левски се възползва от добра контра и изравни. Найджъл Робърта бе съборен на 23-24 метра от вратата на Берое и са се нагърби с изпълнението на свободния удар, изпращайки топката в далечния ъгъл с топовен шут за 1:1.

Левски отново натисна в първите минути на второто полувреме и получи няколко възможности да атакува опасно, най-добрата от които в 57-та минута. Робърта изведе с едно докосване Ивайло Найденов сам срещу вратаря, но ударът на юношата на "сините" бе отразен от Генадий Ганев. Ситуацията стана още по-лоша за Берое в 61-та минута, когато Карлос Охене бе изгонен с директен червен картон. Ганаецът извърши нарушение срещу Мартин Петков и след като стана, настъпи юношата на "сините" в областта на бедрото. Това бе достатъчно за Станислав Тодоров, който мигновено изпрати играча на Берое в съблекалнята. На Левски не му трябваше много за първото положение, а то бе възможно най-чистото. Само две минути след червения картон Илия Юруков направи двойно подаване с резервата Насиру Мохамед и влезе в наказателното поле, където бе препънат от Александър Цветков. Робърта отново се нагърби с изпълнението и отново бе точен - 2:1 за Левски в 65-ата минута. Левски създаде и следващото чисто положение. В 77-та минута Робърта проби отдясно и подаде на непокрития в наказателното поле Мартин Райнов, който обаче се забави и стреля в бранител на Берое. Топката се върна в краката на Драган Михайлович, чийто удар също бе блокиран. Илия Юруков изпрати следващия опасен шут към вратата на Берое и той бе спасен от Ганев, във втората минута на добавеното време Робърта отне топка в центъра, напредна сам срещу Ганев и го преодоля за първия си хеттрик за Левски. Секунди по-късно прозвуча последният съдийски сигнал и Левски спечели с 3:1.

Турнир за купата на България по футбол, мач от осминафиналите:

Левски - Берое - 3:1 (1:1)
голмайстори: 0:1 Мартин Камбуров 27-дузпа, 1:1 Найджъл Роберта 38, 2:1 Найджъл Робърта 65-дузпа, 3:1 Найджъл Робърта 90+2
червен картон: Карлос Охене 61 (Берое)
стадион: "Георги Аспарухов", София
съдия: Станислав Тодоров
жълти картони: Мартин Райнов, Тома Даске, Найджъл Робърта, Мартин Петков (Левски); Илиас Хасани, Теди Мезаг, Гаюс Макута, Александър Цветков (Берое).

състав на Левски: Звонимир Микулич, Драган Михайлович, Ребин Сулака, Начо Монсалве, Фейсал Рерас, Ивайло Найденов (61-Насиру Мохамед), Тома Даске (76-Живко Атанасов), Мартин Райнов, Илия Юруков (90-Стивън Петков), Мартин Петков и Найджъл Робърта;
състав на Берое: Генадий Ганев, Илиас Хасани, Теди Мезаг, Георги Ангелов, Крум Стоянов, Александър Цветков (73-Иван Минчев), Карлос Охене, Стив Фуртадо, Гаюс Макута, Алиун Фал и Мартин Камбуров (66-Октавио Мерло).