Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трифон Трифонов: Три години работихме за откриването на новата планета Gliese 486b

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Най-впечатляващото е, че тази нова екзопланета периодично преминава през диска на своята звезда, тоест, наблюдават се т.нар. "пасажи на планетата", което е рядък феномен и учените се надяват да регистрират атмосферата на тази планета, когато тя премине през тези пасажи", коментира пред БНР откривателят на най-близката екзопланета Gliese 486b - българският учен д-р Трифон Трифонов

По думите му така звездната светлина преминава през тънкия атмосферен слой на планетата и оставя своя отпечатък, а така може да се регистрира атмосфера около скалиста планета от типа на Земята. 

"Три години търсехме новата планета Gliese 486b. Сега ще можем чрез изучаване на атмосферата ѝ да търсим информация за произхода и за еволюцията на планетите от земен тип. Но тази специално е доста гореща, по-скоро е от типа на Венера. Едва ли ще намерим кислород, вода и озон, но все пак тя е в задния двор на Слънчева система, нашата локална Вселена, и всичко, което открием, ще е важно за нас. Тя е много близо до нас - това е забележително", поясни още ученият в предаването "Хоризонт до обед". 

Още по темата в звуковия файл. 

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени