Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Евродепутати: Не се очаква промяна на българската позиция за начало на преговори Скопие-ЕС

| обновено на 23.04.21 в 16:31
Снимка: europarl.europa.eu

Не се очаква промяна на българската позиция за начало на преговори със Северна Македония за членство в ЕС и при формирането на следващото българско правителство. Това казаха евродепутати от всички политически групи в Европейския парламент в отговор на въпрос на „Хоризонт“ по време на виртуален дебат за европейската перспектива на Западните Балкани.

Евродепутатът от Европейската народна партия Андрей Ковачев припомни, че страната ни има широка позиция, гласувана с огромно мнозинство в парламента и тя отговоря на основните европейските ценности.

„Това, което Европейският парламент последните 10 години, включително и сега го повтори в последния доклад, че, ако кажеш, че имаш българско самосъзнание, знаеш своя български произход, да бъде подложен на дискриминация. И ние да кажем - е, нищо, ще си затворим очите. Няма кое българско правителство, не мога да си представя, че която и да било партия, било протест, непротест, това няма никакво значение“.

Евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Петър Витанов също заяви, че не очаква промяна в тази насока.

„Аз лично не очаквам промяна на позиция. Ние всички заедно, 17-те евродепутати, гласувахме анблок по отношение на доклада за Северна Македония, включително с всички изменения и допълнения, някои с откровен антибългарски характер, които бяха внесени“.

Евродепутатът от „Обнови Европа“ и докладчик за напредъка на Северна Македония в Европарламента Илхан Кючюк подкрепи единната позиция, но допълни, че трябва да се помисли за намаляване до минимум на езика на омразата и даване на път на конструктивните идеи.

„По всяка вероятност видно от днешното изявление ние отиваме към политическа криза, която няма да промени българската позиция, но която и няма да даде възможности на българското правителство да направи каквото и да е по темата Република Северна Македония“.

„По темата за Северна Македония сме обединени, въпреки нюансите и леките разминавания“, каза евродепутатът от групата на европейските консерватори и реформисти Ангел Джамбазки.

Джамбазки каза още, че в последния доклад на Европейския парламент за Северна Македония са вкарани антибългарски поправки от институт ИНФИМЕС, който, по думите му, е  на издръжка на правителството в Скопие и е свързан с Москва и Белград.

Във връзка с възможността Северна Македония и Албания да бъдат разделени при започване на преговорите за присъединяване към ЕС, както смята Кючюк, Ковачев каза: „Това не е краят на света“.

Целия репортаж може да чуете от звуковия файл

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна